top of page
Writer's pictureIveta Henzelyová

Ľalia- nielen krásna ale aj liečivá!

Biele ľalie, známe svojou čistou krásou a jemnou vôňou, nie sú len okrasné kvety, ale aj skutočný poklad prírody. Už po stáročia sa využívajú v tradičnej medicíne pre svoje liečivé účinky. Táto nádherná rastlina má množstvo vlastností, ktoré podporujú fyzické i duševné zdravie a jej použitie siaha od liečby kožných problémov až po emocionálnu rovnováhu.


História a Tradícia

V mnohých kultúrach sú biele ľalie symbolom čistoty, nevinnosti a duchovnosti. V starovekom Grécku a Ríme boli tieto kvety spájané s bohyňami Héra a Juno, ktoré predstavovali materstvo a ochranu. V tradičnej čínskej medicíne sa ľalie využívajú na podporu dýchacieho systému a zlepšenie emocionálnej pohody. Európska bylinná medicína tiež oceňuje biele ľalie pre ich upokojujúce a hojivé účinky na pokožku.


ľalia, ľaliový olej, ľaliová tinktúra

Liečivé účinky


Upokojujúce Účinky na Pokožku

Ľaliový olej je skvelým prostriedkom pre starostlivosť o pleť. Jeho protizápalové a hojivé vlastnosti ho robia ideálnym pre liečbu menších popálenín, rezov a iných kožných podráždení. Pravidelné používanie ľaliového oleja môže pomôcť zlepšiť elasticitu pokožky, zjemniť ju a udržať jej zdravý vzhľad.


Ako si ho pripraviť?

Okvetné lístky ľalie bielej (iba ľalie bielej!) si nazbierame a necháme na jeden deň tzv. zavädnúť- rozložíme ich v interiéry na plátno, plech alebo stôl na jeden deň.


Následne ich zalejeme olivovým/arganovým či mandľovým olejom. Necháme macerovať na tmavom mieste 7 dní. Potom precedíme cez sitko alebo plátno do zásobnej fľaše.


Užívame zvonku- na pokožku. Krásne ju hydratuje a rozžiari.


Ľaliová tinktúra je ďalším skvelým spôsobom spracovania tejto rastliny.

Okvetné lístky ľalie vložíme do sklenenej nádoby. Naplníme ňou 3/4 nádoby a zalejeme 40% alkoholom. Lúhujeme na tmavom mieste 5-7 dní. Tinktúru nemusíme precediť, keďže okvetné lístky z tinktúry prikladáme na boľavé miesta.


Tinktúra sa používa na zarastené nechty či triesky zadreté do prsta, na bolesť svalov, svalové kŕče, boľavé kĺby. Používame buď látku (plátno) namočenú do tinktúry a priložíme na miesto, prípadne na boľavé miesto priložíme priamo ľaliový kvet z našej tinktúry.


Nauč sa ako rastliny spracovávať a vyrábať z nich liečivé preparáty na mojom bylinkovom kurze! Ten najbližší bude už 6.-8.9 vo Vyhniach.



70 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page