top of page

5 ženských bylín, ktoré by ste mali poznať

Počas celého životného cyklu ženy existuje množstvo prirodzených prechodov, ktoré sú diktované hormónmi- poslami nášho tela. Od začiatku menštruácie, cez plodné roky až do menopauzy je ženské telo v neustálom prechode. Okrem zdravého životného štýlu- vrátane výživnej stravy, pravidelného cvičenia a meditácií existuje veľa spôsobov, ako môžu ženy podporiť ich hormonálne a reprodukčné zdravie.


Tu je päť bylín pre zdravie žien

Ploštičník hroznovitý (Actaea racemosa)

Podporuje zdravý ženský reprodukčný systém. Rastlina pochádza zo Severnej Ameriky, Actaea racemosa podporuje zdravý ženský reprodukčný systém. Je uznávaná svojimi malými, perovitými bielymi kvetmi. Od roku 1800 sa používa na podporu prirodzených hormonálnych prechodov počas celého života ženy. Koreň obsahuje účinné látky nazývané triterpénové glykozidy, ktoré sú často štandardizované v moderných bylinných prípravkoch.


Senovka grécka (Trigonella foenum-graecum)


Semená senovky gréckej podporujú optimálnu produkciu materského mlieka a tiež sa používajú na udržanie zdravého metabolizmu cukru v krvi. Semená slabo voňajú po javorovom sirupe a často sa používajú v potravinách s javorovou príchuťou. Semená senovky gréckej, pôvodom zo Stredomoria, sú bohatým zdrojom vitamínov skupiny B, vitamínu C a beta karoténu.


Maca (Lepidium meyenii) Podporuje zdravé libido a plodnosť. Maca je hlúbová koreňová zelenina, ktorá sa podobá na repu, ktorá je príbuznou tejto pôvodnej peruánskej rastliny. Maca rastie najlepšie v drsnom prostredí vysokých Ánd, kde ju bojovníci Inkov používali ako prostriedok na zlepšenie výkonu. Koreň Maca sa stále používa na podporu zdravej energie a výdrže a tiež sa používa na podporu zdravého libida u žien a mužov. Nedávny výskum ukázal, že môže podporovať prirodzenú plodnosť tým, že pomáha udržiavať normálnu hladinu reprodukčných hormónov. Má lahodnú, trochu orieškovú chuť a je možné do nej pridať práškovú formu tejto byliny. na smoothie, džús alebo ovsené vločky.Ďatelina červená (Trifolium pratense) Bohatý zdroj prirodzene sa vyskytujúcich fytoestrogénov. Ďatelina červená sa už dlho používa na podporu zdravia žien. Podporuje zdravú detoxikáciu a podporuje zdravú pokožku vďaka podpore lymfatických funkcií tela. Ďatelina červená je vysoko výživná rastlina, a podporuje telo počas menopauzy. Táto bylina rastie v Severnej Amerike Európe aj na Ďalekom východe; ako taká má bohatú históriu a použitia v ruskom a čínskom bylinkárstve.


Vitex (Vitex agnus-castus) Podporuje produkciu a rovnováhu ženských hormónov, najmä počas životných zmien. Zdravé hladiny hormónov sú potrebné pre fyzickú a emočnú pohodu. Vitex sa od čias Hippokrata používa na podporu gynekologického zdravia, najmä v meniacich sa ročných obdobiach a cykloch života. Tradične sa používa na podporu produkcie a rovnováhy hormónov. Bobule tejto byliny podporujú zdravú myseľ a telo počas celého menštruačného cyklu a počas prechodu do menopauzy. Vitex sa tiež nazýva cudný strom. V staroveku boli jeho listy rozhádzané pri nohách duchovenstva v snahe zachovať ich tak, ako to naznačuje názov rastliny!1,511 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page