top of page

Ako prežiť jeseň v pohode a zdraví?

S meniacim sa počasím sa menia aj naše telá. Tieto zmeny často prinášajú nepohodlie. Porozumením nášmu telu a rešpektovaním základných princípov tradičnej čínskej medicíny sa im vieme prispôsobiť a premeniť na niečo pozitívne.


Jeseň ako každé ročné obdobie má v tradičnej čínskej medicíne osobitný význam. Jeseň koreluje s prvkom kovu, ktorý môže byť drsný ale zároveň aj ohybný. Kov riadi organizáciu, poriadok, komunikáciu, myseľ, stanovenie si hraníc. Jeseň je ideálny čas na dokončenie projektov, ktoré ste začali na jar a v lete a pozbierali výsledky svojej práce.

Počas leta, ktorému vládne živel Oheň, sa viac zaoberáme vonkajším svetom. Jeseň je naopak časom, kedy si usporadúvame život na zimnú sezónu a dostávame sa viac do svojho vnútra. Je to čas rozjímania a introspekcie.


V novembri sú podľa tradičnej čínskej medicíny aktívne orgány pľúca-hrubé črevo. V jesennom období cítime často emócie smútku a melanchólie. Tak ako je hrubé črevo priamo aj metaforicky spojené s umením nechať vecí odísť, tak sa aj my máme učiť nelipnúť. To je veľmi náročné, hlavne pre ľudí, ktorí milujú leto. Je pre nich ťažké vzdať sa dlhých dní, slnečného svetla a vysokých teplôt.


Na zvládnutie jesene a následnej zimy je veľmi dôležité prijať, pomenovať a spracovať všetky pocity, ktoré k nás v jesennom období prichádzajú.


Porozmýšľajte čo vám už dlhšie neslúži- od vecí, vzťahov, názorov o sebe či druhých. Poďakujte týmto postojom za všetko čo vás naučili a pustite ich. Nachádzame sa v čase transformácie. Pouvažujte o tom, aké zmeny musia nastať, aby ste zostali fyzicky a emocionálne zdraví a v rovnováhe. Nelipnúť-nebáť sa zmien-nebyť závislí na nikom a ničom.


Pomôcť vám v tom môžu aj afirmácie:


Všetko, čo mi neslúži nechávam s láskou odísť.

Som slobodná/ý v každom aspekte svojho bytia.

Pľúca riadia cirkuláciu Wei-Qi, čo je obranná Qi (energia), ktorá vás chráni pred inváziou chrípky a prechladnutia. Wei-Qi cirkuluje na povrchu medzi pokožkou a svalmi a pôsobí na zahrievanie tela. Ak je Wei-Qi slabé, pokožka a svaly nebudú správne zahriate. To je dôvod, prečo majú ľudia tendenciu cítiť chlad, keď sú chorí. Slabosť v pľúcach môže viesť k slabosti Wei-Qi, v dôsledku čoho je človek náchylný na časté prechladnutia.


Prechladnutiu môžete predchádzať aj udržiavaním nosa a prínosových dutín čistých- skúste napr. nosové výplachy morskou soľou, ktoré zbavujú nos prebytočného hlienu. Ak trpíte nádchou alebo infekciou dutín, pite bylinkové čaje, pomôže akupunktúra, oddych a veľa spánku.


To, čo jete, tiež výrazne ovplyvňuje zdravie vašich pľúc. Konzumácia nadmernej studenej a surovej stravy vytvára vlhkosť alebo hlien, ktorý produkuje slezina a ukladá sa v pľúcach. Mliečne výrobky, ako je mlieko, syr, smotana a maslo tiež vytvárajú hlien, zatiaľ čo mierne množstvá štipľavých potravín, ako je cesnak, cibuľa, zázvor, chren a horčica, sú prospešné pre pľúca.


Obdobie v polovici jesene nie je vhodným obdobím na konzumáciu suchých jedál, akými sú vyprážané alebo údené pokrmy. Začleňte do vašej stravy šťavnaté potraviny, ako je med, sójové mlieko, hrušky, vám zanechá pocit výživy a energie. Vyšší príjem vody je v týchto mesiacoch tiež kľúčový pre udržanie zdravia a rovnováhy. Pijeme bylinkové čaje a odvary.


Prechod z leta na jeseň je čas, keď je Qi nestabilná. Ak sú pľúca zdravé, Qi z pľúc smeruje smerom nadol. Ak však stúpa spôsobuje kašeľ. Teraz je ten čas posilniť svoju Qi, aby ste sa pripravili na zimu. Doprajte si oddych, pracujte so svojimi emóciami, choďte na akupunktúru, vyberajte si stravu v súlade s týmto ročným obdobím.


Ak chcete posunúť zodpovedosť za svoje zdravie na ďalší level a láka vás svet byliniek, pozrite sa na náš nový online kurz Úvod do bylinárstva. Čaká vás 5 kapitol nabitých receptami, informáciami a meditáciami, ktoré predstavujú základ pre každého bylinkára.


220 views0 comments

Comments


bottom of page