top of page

Chemikálie v opaľovacích krémoch

Oxybenzone

Tento prostriedok na zvýšenie vstrebávania (t.j. chemikália, ktorá pomáha iným chemikáliám preniknúť do kože) podlieha chemickej reakcii pri vystavení UV žiareniu. Ak je oxybenzón absorbovaný vašou pokožkou, môže spôsobiť alergickú reakciu podobnú ekzému, ktorá sa môže rozšíriť za exponovanú oblasť a trvá dlho potom, čo ste mimo slnka. Odborníci tiež predpokladajú, že oxybenzón narúša hormóny (imituje, blokuje a mení hladiny hormónov), čo môže rozhodiť váš endokrinný systém.


Octinoxate

Jedna z najbežnejších zložiek obsiahnutých v opaľovacích prípravkoch s SPF, oktinoxát sa ľahko vstrebáva našou pokožkou a pomáha aj ostatným zložkám lepšie sa vstrebávať. Zatiaľ čo alergické reakcie spôsobené oktinoxátom nie sú časté, spôsobujú narušenie hormónov: účinok chemikálií na estrogén môže byť škodlivý pre človeka aj pre voľne žijúce zvieratá, ak prídu do kontaktu s chemikáliou, akonáhle sa dostane do vody. Aj keď prípravky SPF sú určené na ochranu pokožky pred starnutím vyvolaným slnkom, môže mať oktinoxát vplyv na predčasné starnutie, pretože vytvára škodlivé voľné radikály, ktoré môžu poškodiť pokožku a bunky.


Retinyl palmitát (vitamín A palmitát)

Rovnako ako vitamín A, ktorý konzumujeme, je retinyl palmitát antioxidantom. Ako zložka proti slnečnému žiareniu je jeho funkcia zlepšiť výkonnosť výrobku proti starnutiu pôsobenia UV žiarenia, avšak niektoré zloženia vitamínu A nachádzajúce sa v prípravkoch proti slnečnému žiareniu - konkrétne retinyl palmitát a kombinácia retinolu (vitamínu A) a kyseliny palmitovej, zložka nachádzajúca sa v tropických rastlinách, ako je palma a kokosový orech, môže byť dôvodom na obavy. Pri vystavení sa slnečnému UV žiareniu sa zlúčeniny retinolu rozkladajú a vytvárajú deštruktívne voľné radikály, ktoré sú toxické pre bunky, poškodzujú DNA a môžu viesť k rakovine. V skutočnosti štúdie FDA ukázali, že retinylpalmitát môže pri aplikácii na pokožku pred vystavením sa slnku urýchliť vývoj malígnych buniek a kožných nádorov.


Octocrylene

Keď je táto chemikália vystavená UV žiareniu, absorbuje lúče a vytvára kyslíkové radikály, ktoré môžu poškodiť bunky a spôsobiť ich mutácie. Je ľahko absorbovaná vašou pokožkou a môže sa v tele zbierať v merateľných množstvách. Okrem toho môže byť toxický pre životné prostredie.


Parabenové konzervačné látky Parabény (butyl-, etyl-, metyl- a propyl-)

Môžu viesť k akútnym aj chronickým vedľajším účinkom, môžu vyvolať alergické reakcie, narušenie hormónov, vývojovú a reprodukčnú toxicitu.361 views0 comments

Comments


bottom of page