Detoxikácia

Žiadnu chorobu nespôsobuje jeden toxín. Preto pri nastavení detoxikácie na všetkcýh úrovniach musíme postupovať, systematicky. Pod vplyvom kultúrnych zvyklostí si myslíme, že s liečbou musíme začať keď choroba prepukne a prestaneme keď odoznie. Pri stanovení postupu detoxikácie treba rozlíšiť, či ide o akútny stav, či o prevenciu. Detoxikácia sa dá robiť kedykoľvek, v hocijakú ročnú dobu, ak to vyžaduje naše zdravie. Ak chceme pôsobiť profylakticky , môžeme využiť fázy mesiaca, či aktivity párových orgánov. Detoxikácia nie je liečba, ale zdravotný stav zlešuje, je prvým a zásadným predpokladom toho, že v prípade potreby sa účinná lieičvá látka dostane do bunky. Neexistuje iba jeden preparát, ktorý zabezpečí kompletnú detoxikáciu. Neexistujú všeobecné doporučenia platné pre všetkých. Detoxikácia je individuálna procedúra. Byliny vhodné na detoxikáciu Vybrala som niektoré menej známe rastliny, ale nájdete v prehľade aj tie, ktoré sa u nás bežne používajú na detoxikáciu. Prehľad nie je robený podľa najväčšj účinnosti rastliny a nie je ani úplný. Máme k dispozícii oveľa viac rastlín, ktoré môžeme využiť v procese očisty organizmu. Každý liečiteľ pracuje s určitým počtom liečivých rastlín, z ktorých skladá svoje liečivé kúry. Tu je niekoľko mojich odskúšaných pomocníkov. Aloe vera (Aloe barbadensis): vitamíny A,C, B12 (veľmi ojedinelý), kyselina listová, 18 aminokyselín, tráviace enzýmy, lignin, saponíny, analgetické látky, antibakteriálne látky ai. Podporuje imunitu, odstraňuje zápaly, prečisťuje a regeneruje.


Aloe Vera


Antioxidanty– bazalka, klinček, rímsky kmín, cesnak, zázvor, oregano, rozmarín, šalvia, tymián, kurkuma, roibos, ginko, artyčoky, amalaki, ašvaganda, tužobník brestový, saldovka hladkplodá (glycyrhiza glabra), kozinec (atragalus), čučoriedka.

Bazalka posvätná (Ocimum sanctum): Silný antioxidant a adaptogen. Tulsi – všeobecne uznávaný prostriedok na liečbu mnohých ochorení, vitalizačná a posilňujúca: kašeľ, chrípka, bolesti hlavy a uší, reumatizmus, artritída, vysoké teploty, alergické reakcie, kožné choroby, znižuje účinky rôznych jedov (uštipnutie, trávenie...), ochorenia ústnej dutiny, pľúc, srdca, krvi, pečene, obličiek, dýchacieho systému, nervového, metabolizmu. Navodzuje fyzickú pohodu a uvoľnenie. Používame listy a kvety. Lúhovať 5 – 10 min

Bio Triphala– tri ovocné plody: zrejme najstarší prípravok na detox (ajurveda), zbavuje telo toxínov a ťažkých kovov, reguleje zažívanie a črevá. Začneme užívať 4 kapsle na na noc, zapiť teplou vodou, po 3 mesiacoch večer 2 kapsule. Niekedy prudké reakcie – vyrážka, únava – prudké vylúčenie toxínov, prestaneme užívať, kým vyrážka nezmizne, pokračovať s polovicou dávky, kým sa vylučovanie neupraví. Pol roka užívať, potom mesiac pauza.

Zelerové semienka: močopudné účinky, pri chornickom oslabení obličiek, očistne na krv, kožu, raumatizmus, dýchanie, upokojuje. Používame koreň, lista ale aj semená.

Amalaki (Emblica officinalis) – plody posvätnej rastliny, strom s odlupujúcou sa kôrou, volajú ho aj indický egreš. Plody sa sušia, najvyšší obsah vit C, polyfenoly... podporuje obličky, imunitu, bakteriálne a vírusové infekcie, zlepšuje duševnú a fyzickú kondíciu zdravých ľudí, spomaľuje starnutie, vhodná v rekonvalescencii. Nepoužívame presladené plody. Ruman rímsky (Anthemis nobilis):  krv, kostná dreň, dýchanie, trávnie, nervy. Bolesti hlavy, menštruácia, hemeroidy, nerovové problémy, úzkosti, nespavosť, výplachy očí, pečeň, žlčník. Vhodná kombinácia je ruman a zázvor.

Ďatelina lúčna (Triforium pretense): stimulant, protikrčové účinky, upokojenie, tlmí bolesť, silná detoxikácia, dýchanie, vhodný pre oslabených ľudí a deti. Používa sa do všetkých zmesí.

Kelp (Laminaria digitata): morská riasa, vysoko alkalická potravina, vysoký obsah minerálnych látok a stopových prvkov, vysoký obsah jódu, podporuje detox lebo viaže ťažké kovy, chráni pred ožiarením a ťažkými kovmi.

Žihľava (Urtica dioica): detox a dodáva energiu. Kosti, klby, koža, krv. Kombinovať s púpavou, cesnakom medvedím. Obsahuje vit C, B, K.


Žihľava

Lapacho -(Tabebuia serratifolia): biologicky aktívne látky proti mikróbom a plesniam, protizápalová, antioxidant, zvyšuje imunitu.

Lopúch (Arctium): silné detoxikačné účinky. Ošista krcvi, kože, pečene, obličiek. Odstraňuje ťažké kovy z krvi (aj ortuť), protirakovinový, antibakteriálny, protiplesňové účinky, močopudný – pri obličkách. Koreň – tinktúra, odvar, prášok.

Medovka lekárska (Melissa officinalis): upokojuje, proti nespavosti, znižuje nadúvanie a plynatosť, protivírusové účinky.

Nechtík lekársky (Calendula officinalis): listy aj kvety – proti pliesňam, baktériám, zápalom ä žalúdočná sliznica – zvyšuje imunitu, lymfa, koža, klby, svaly, ...

Noni (Morinda citrifolia)- hlavne Noni z Tahity: kvôli pôde vulkanického pôvodu. Detox, harmonizácia organizmu, regenerácia, imunita, dýchanie, hormonálny systém, nervy, stres, trávnie.

Oman pravý (Inula Hellenium): korene antimikrobilány účinok, pomáha vykašliavať, dýchacie ústroje. Orech čierny (Juglans nigera): parazity, zastavuje hnačky.

Ostropestrec mariánsky (Sylibum marianum): regenerácia a ochrana pečene a žlčníka, extrakt zo semien, podporuje novotvorbu pečeňových buniek. Malina (Rubus ideaus): jemná detoxikácia, vhodný pre ženy ktoré chcú otehotnieť, pre deti.

Palina pravá (Artemisia absinthum): parazity, antimikrobiálny účinok, protikrčová, proti nadúvaniu, tonikum, trávenie.

Rebríček obyčajný (Achillea millefolium): proti horúčke, poteniu, kŕčom, zápalom hlavne močových ciest, vylučovanie žlče, tlmí bakteriálnu hnačku. Upokojuje.

Schizandra chinensis: proti kašlu a nespavosti, zlepšuje mentálne schopnostia pamäť, regeneruje pečeň, zrak, sluch.


Schizandra

Púpava lekárska (Taraxacum officinalis): pečeň, obličky, nie je návyková ani toxická, dá sa užívať dlhodobo. Trávenie, zápcha, koža, znižuje tlak, odstraňuje opuchy.

Smilax lekársky (Smilax officinalis): močopudný, tonikum, stimulant. Plynatosť v črevách, reuma, paazity, kožné ekzémy.

Echinacea purpurová (Echinacea purpurea): imunita, lymfa, zápaly, alergie, kašeľ, autoimuntné ochorneia, koža.

Tymián (Thymus vulgaris): antioxidant, antimikrobiálne účinky, kašeľ, pľúca, bolesti v krku, dýchanie.

0907575629

Košice, Slovakia

©2017 by Bylinková Škola Matky Zeme. Všetky práva vyhradené.