top of page

Grindelia rozložitá (mohutná)

Updated: May 1, 2020

Grindelia squarrosa


Dvojročná až vytrvalá rastlina, priama lodyha, dorastá do výšky pol metra i viac. Hore je lodyha rozvetvená, listy striedavé, objímavé prisadlé, kvetné úbory sú na konci lodyhy, priemer až 3 cm. žlté. Dnes sa vysadzuje ako okrasná, skôr sa pestovala ako liečivka, pochádza zo Severnej Ameriky.

Drogou je kvitnúca vňať, trhaná v dobe plného kvetu, najlepšie pred jedenástou hodinou.


Obsahuje: saponíny, silice, sliz, triesloviny, flavonoidy, živice, minerálne látky.

Použitie: zápaly priedušiek akútne i chronické, začínajúca astma. Napomáha vykašliavaniu hlienov, má spazmolytický, antibakteriálny, protialergický, protizápalévý účinok. Akékoľvek problémy s dýchaním, od alergií až po astmu, TBC, rozdmutie pľúc, zápaly hrtana a hltanu, kašeľ.


Zvonku– obklady, omývanie, masť: kožné alergické popáleniny (napr po kontakte s  boľševníkom, žihľavou, škumpou...), na hnisavé vyrážky, kožné defekty alergického pôvodu, vredy....masť- pre deti na atopický ekzém, spôsobený alergiou.


Čaj: 100 g grindélie, 50 g skorocelu, 50 g yzopu, 25 g železníka, 25 g lékorice. 1 ČL na pohár studenej vody, zahrejeme až k varu, odstavíme, 10 min lúhovať. 3-4 x denne.

http://swbiodiversity.org/seinet/taxa/index.php?taxon=3741&clid=4266

193 views0 comments

Comments


bottom of page