top of page

Jablčný ocot- "štyria zlodeji"


V stredoveku sa hovorilo, že štyria zlodeji vykrádali domy chorých a tých, ktorí zomreli na mor v 17. storočí na čiernu smrť. Za bezmesačných nocí vo francúzskom Marseille si zlodeji natierali telá v octe, ktorý bol napustený „ochrannými“ bylinami, o ktorých je dnes známe, že majú antibakteriálne a antivírusové vlastnosti. Predpokladalo sa, že tento bylinný ocot poskytoval zlodejom ochranu proti nákaze. Okrem antimikrobiálneho potenciálu mohol aromatický plášť zlodejov pôsobiť aj ako prírodný odpudzovač bĺch! Verilo sa totiž, že blchy boli prenášačom moru.


Správanie štyroch zlodejov spočiatku nemalo veľký ohlas, pretože ľudia predpokladali, že sa ich mor nakoniec zmocní. Avšak ich krádeže pokračovali. Keď boli konečne zadržaní, sudcovia sa rozhodli, že namiesto mučenia im zlodeji musia prezradiť ich tajnú ochrannú zmes.


Alternatívou k tomuto príbehu je, že štyria zlodeji boli chytení za ich lúpežné činy a potom boli odsúdení pochovávať mŕtvych, ktorí zomreli na mor. Aby sa pokúsili predísť chyteniu choroby, vytvorili tento účinný bylinný ocot, v ktorom si natierali uši, spánky a ruky.Výhody jablčného octu


Jablčný ocot je základom octovej zmesi “štyria zlodeji". Pre ľudí, ktorí si doma vyrábajú svoje vlastné receptúry, ocot bol a stále je ľahko prístupným liečivom. Jablčný ocot sa používa predovšetkým na redukciu mikróbov na vonkajších povrchoch.


Hippokrates, často označovaný za otca západnej medicíny, bol známy tým, že používal jablčný ocot na liečbu rán a infekcií, a to lokálne aj vnútorne. Sung Tse, tvorca súdneho lekárstva z 10. storočia, propagoval umývanie rúk sírou a octom, aby sa zabránilo infekcii počas pitvy.


Okrem toho ocot môže zvýšiť účinnosť niektorých fagocytov, imunitné bunky, ktoré pohlcujú choroboplodné zárodky a cudzie nečistoty.


V štúdii z roku 2018 sa testovali rôzne koncentrácie octu na antimikrobiálne a imunitu posilňujúce účinky proti Escherichia coli (E. coli), Staphylococcus aureus (ktorý môže spôsobiť stafylokokovú infekciu) a Candida albicans (oportúnna patogénna kvasinka, často nazývaná jednoducho candida ). Nielenže bol rast týchto zárodkov inhibovaný v prítomnosti octu, ale fagocyty v kontakte s octom mali väčšiu schopnosť vykonávať svoju prácu (Serafin et al., 2018).


Štúdia z roku 2015, ktorá porovnávala ocot s niekoľkými chemickými a komerčnými činidlami, odhalila, že ocot bol užitočný ako dezinfekčný prostriedok v domácnosti (Basman, 2015). Zistilo, že 50%tný roztok bieleho octu je najúčinnejšou metódou dezinfekcie zubných kefiek (Basman, 2015).


Existujú aj mnohé ďalšie štúdie podporujúce používanie octu na dezinfekciu produktov z bežných baktérií:

- 5% ocot kyseliny octovej výrazne redukoval E. coli z povrchu šalátu (Chang & Fang, 2007).

- Zmes 1:1 octu kyseliny octovej a citrónovej šťavy v pomere 1:1 redukovala Salmonellu na mrkve (Sengun & Karapinar, 2004).


Keď skombinujeme bylinky s octom, získame dvojnásobný úžitok!


Ingrediencie:


2 šálky organického jablčného octu

2 čajové lyžičky sušených listov šalvie lekárskej (Salvia officinalis).

2 čajové lyžičky sušených listov rozmarínu (Rosmarinus officinalis).

2 čajové lyžičky sušených kvetov levandule (Lavandula officinalis).

2 čajové lyžičky sušených bobúľ borievky (Juniperus communis).

1 lyžička drveného semena čierneho korenia (Piper nigrum).

1 lyžička sušených listov tymianu (Thymus vulgaris).

1 cibuľka čerstvého surového cesnaku (Allium sativum), nasekaných strúčikov


Pokyny:


Naplňte litrovú nádobu bylinkami a organickým jablčným octom. Zmes premiešajte čistou lyžicou, aby ste odstránili všetky vzduchové bubliny a aby bylinky boli dôkladne nasýtené octom.

Nádobu uzavrite vekom.

Zmes necháme mesiac macerovať na tmavom mieste. Denne nádobou potraste, aby sa bylinky a ocot premiešali, pretože to zabezpečí lepšiu extrakciu.

Po mesiaci preceďte ocot pomocou sitka a vrstvenej gázy. Kvapalinu nalejte do nádoby z hnedého skla na ochranu pred svetlom.


Existuje mnoho spôsobov, ako využiť výhody tejto octovej zmesy. Použite ju všade tam, kde sa v recepte vyžaduje ocot. Radi si pripravujete vlastné šalátové dresingy? Ak áno, použite túto octovú zmes na prípravu lahodného a voňavého vinaigrettového základu. Ak máte pocit, že prichádza nádcha, užívajte túto zmes po lyžičkách. Môžete aj jednoducho zmiešať ocot s medom a vychutnať si ho takto.


Túto zmes octu Four Thieves možno použiť aj externe ako domáci čistiaci prostriedok na akýkoľvek povrch v kuchyni alebo kúpeľni. Vďaka svojmu antimikrobiálnemu pôsobeniu zabraňuje premnoženiu určitých druhov mikróbov, keď s nimi príde do kontaktu, a tak vám pomáha udržiavať váš domov zdravý počas nachladnutia a chrípkovej sezóny.


Príprava octovej zmesi môže byť jednoduchý, kreatívny a zábavný spôsob, ako bojovať proti sezónnym nachladnutiam, chrípke a infekciám. Tento všestranný aromatický ocot je presne to, čo potrebujete, aby ste túto sezónu zostali silní a zdraví.Účinky


Tieto bylinky majú niekoľko spoločných znakov. Po prvé, zahrievajú telo. Majú aromatické, difúzne a diaforetické vlastnosti.


Aromatické bylinky, ako šalvia, levanduľa a tymian, obsahujú veľké množstvo prchavých olejov. Tieto bylinky majú silnejšiu vôňu, ktorá má antiseptickými a antimikrobiálnymi vlastnosti (Ganora, 2009).


Bylinky, ako je cesnak, šalvia a rozmarín, môžu privádzať teplo z jadra tela a posúvať ho alebo cirkulovať smerom von na povrch našej pokožky.


Diaforetické byliny, ako je rozmarín, šalvia a tymian, zvyšujú potenie, čo je dôležitá funkcia detoxikačného procesu tela. Počas choroby môže podpora potenia pomôcť regulovať telesnú teplotu a uvoľňovať toxíny.


Ako inak sa môžme chrániť a udržiavať svoje zdravie? Dočítajte sa viac v našicj e-bookoch.Alebo aj na našich online kurzoch:Tešíme sa na vás, bylinkári!

1,936 views0 comments

Comments


bottom of page