Jesenná rovnodennosť nastala 22.9 a my vítame krásnu jeseň! Jeseň je podľa tradičnej čínskej medicíny (TČM) obdobím, ktoré sa vyznačuje prechodom od aktívneho a teplého leta k chladnejšej a introspektívnejšej zime. V TČM je každé ročný obdobie spojené s jedným z piatich prvkov; jeseň patrí k prvku Kovu. Tento prvok je úzko prepojený s orgánmi pľúc a veľkého čreva, ako aj s pocitmi smútku a melanchólie. V tomto období sa kladie dôraz na očistu, posilnenie imunity a udržanie rovnováhy medzi vonkajším a vnútorným svetom.
Prvok Kovu: Pľúca a Hrubé Črevo
V systéme TČM sú pľúca a hrubé črevo hlavnými orgánmi spojenými s prvkom Kovu. Pľúca sú považované za "majstra Qi" (životnej energie) a hrajú kľúčovú úlohu pri regulácii dýchania a obohacovaní krvi kyslíkom. Taktiež sú zodpovedné za riadenie ochranného Qi (Wei Qi), ktorá chráni telo pred vonkajšími patogénmi a ochoreniami. Na druhej strane, hrubé črevo sa podieľa na eliminácii odpadu a toxínov z tela, čo je dôležité pre udržanie vnútornej čistoty a rovnováhy.
Emócie a Prvok Kovu
Jeseň je obdobím introspekcie a uvažovania, čo môže viesť k emóciám smútku a melanchólie. Tieto emócie sú v TČM prirodzene spojené s prvkom Kovu. Ak sú pľúca alebo hrubé črevo oslabené, môže sa tento stav prejaviť nadmernou úzkosťou, smútkom alebo problémami s dýchaním a trávením. Naopak, zdravé pľúca a hrubé črevo podporujú pocit vyrovnanosti, jasnosti mysle a schopnosť ľahko uvoľniť staré alebo negatívne vzory a myšlienky.
Význam Dýchania a Očisty v Jesennom Období
V TČM sa dýchanie považuje za kľúčový proces, ktorý ovplyvňuje celé telo. Kvalita nášho dýchania môže výrazne ovplyvniť našu energiu, imunitu a celkový pocit pohody. Jeseň je preto ideálnym časom na praktiky, ktoré podporujú hlboké a zdravé dýchanie, ako je qigong, jóga alebo jednoduché dychové cvičenia.
Očista je ďalším kľúčovým aspektom jesenného obdobia. Rovnako ako pád listov symbolizuje uvoľnenie a zmenu, aj my by sme mali zamerať na uvoľňovanie toho, čo nám už neslúži – či už fyzického, mentálneho alebo emocionálneho odpadu. Podpora zdravia veľkého čreva prostredníctvom stravy bohatej na vlákninu, probiotiká a dostatočný príjem vody je kľúčová pre tento proces.
Strava a Životný Štýl pre Jeseň
Strava hrá v TČM dôležitú úlohu pri udržiavaní rovnováhy v tele. Počas jesene je vhodné uprednostniť potraviny, ktoré posilňujú pľúca a hrubé črevo a zároveň zahrejú telo. Patria sem potraviny ako hrušky, biele reďkovky, ovsené vločky, ryža, zázvor, čili a cesnak. Tieto potraviny podporujú tvorbu a cirkuláciu Qi a majú prirodzené hydratačné a posilňujúce vlastnosti.
Okrem stravy je dôležité udržiavať pravidelný režim, dostatok spánku a miernu fyzickú aktivitu. Jesenné obdobie môže priniesť so sebou aj vyššiu mieru stresu alebo smútku, preto je vhodné zahrnúť do denného režimu aj techniky na zníženie stresu, ako sú meditácia, dychové cvičenia alebo prechádzky v prírode.
Jeseň v tradičnej čínskej medicíne predstavuje obdobie prechodu a očisty, kde sa kladie dôraz na posilnenie prvku Kovu, ktorý je spojený s pľúcami a veľkým črevom. Toto obdobie nám ponúka príležitosť na hlbšie prepojenie s naším vnútorným svetom, uvoľnenie nepotrebných vecí a posilnenie našej imunity na nadchádzajúcu zimu. Porozumenie princípom TČM nám môže pomôcť žiť v súlade s prírodou a udržiavať rovnováhu v našom tele a mysli počas celého roka.
Comments