Kozmetika bez toxických látok- čomu sa vyhnúť?

Aktualizace: 5. čvn 2018


Krásne obaly, lákavé vône a farby,...Takto si nás kozmetické výrobky k sebe lákajú a treba uznať, že sa im to darí. Je ťažké odolať vláčnemu krému v dizajnovom obale s arómou, ktorá v nás prebúdza zmysly. Často však pri tom zabúdame, že to čo dáme na seba, popoutuje aj ďalej do nášho tela- z kože do krvi, z krvi do celého organizmu. Naše telo je múdre a toxické látky spozná za každých okolností. Neoklameme ho príjemnou vôňou alebo lákavým obalom. Telo vidí skutočný produkt bez “pozlátok” a preto sa nenechajme ani my zlákať trikmi kozmetických firiem. Snažme sa voliť prírodnú kozmetiku, ktorá nás bude liečiť zvonku aj zvútra. A ten najlepší prípad je vyrobiť si produkty priamo doma v kuchyni! Na našich kurzoch vám ukážeme ako na to, uvidíte, že je to ľahké a rýchle.


Aby ste vedeli, akým látkam sa v kozemtike vyhnúť, ponúkame vám zoznam najnebezpečnejších látok:

Sulfáty

Nájdeme ich v bežných produktoch ako šampóny či sprchové gály, keďže majú vysokú čistiacu schopnosť. Rozpúšťajú nielen špinu ale aj esenciálne oleje, ktoré vytvára naša pleť ako prirodzenú bariéru voči externým elementom,. Ich každodenné používanie môže viesť k podráždeniu kože, jej vysušeniu a vypadávaniu vlasov. Dávajte si pozor hlavne na Sodium Lauryl Sulphate, ktorý sa s ľahkosťou dostáva do krvi a tak do zvyšku tela.

Parabény

Parabány sú konzervanty používané v kozmetike. Chránia produkty pred napadnutím mikroorganizmov a napodobňujú ženské hormóny, narúšajú endokrinný systém a majú schopnosť meniť funkciu hormónov. Používajú sa vo veľkom kvôli ich nízkej cene a vysokej účinnosti.

Syntetické parfémy

Vždy voľme kozmetiku bez parfémov alebo produkty s prírodnými arómami. To, čo nás tak láka svojou vôňou si môžeme predstaviť ako zmes toxických látok. Navyše, mnohé z nich majú živočíšny pôvod. Nahraďme ich radšej esenciálnymi olejmi alebo fragrance-free kozemetikou.

Toluén a iné látky v lakoch na nechty

Tieto látky sa do nášho tela dostanú cez dýchací systém až do krvi, kde spôsobujú hormonálne zmätky. Môžu viesť až k závratom a bolestiam hlavy.

Hlinníkove soli, nachádzajúce sa v dezodorantoch

Tieto látky zapchávajú potné žľazy a takto redukujú naše potenie. Vedeli ste, že pach potu vytvárajú baktérie, ktoré sa nachádzajú v podpazuší? Hlinníkove soli majú schnopnosť vniknúť do kože, kde môžu podporiť rast degeneratívnych ochorení, ako rakovina prsníka.


Parafín, “falošný” hydratant

Parafíny, bežne používané na výrobu krémov, majú docieliť hydratovanú kožu vďaka ich krémovej konzistencii. Zvyknú sa použiť namiesto rastlinných olejov, pričom vyťahujú vlahu z našej kože, zapchávajú póry a znemožňujú aby pleť prirodzene dýchala. Pri častom používaní majú za následok vysušenie kože a vznik akné. Pri ich výskyte v rúžoch sa dostanú až do obličiek a pečene.

Nanoelementy v opaľovacích krémoch

Ide o naozaj maličké elementy, ktoré sa vedia dostať do našich buniek a pozmeniť ich fungovanie. Navyše ničia aj naše moria a oceány, keďže sa zachytávajú na morskom dne, kde ničia faunu a flóru. Niektoré pláže dokonca zakázali používanie opaľovacích krémov kvôli ochrane prírody. V lete sa snažme “nevypekať” na pláži v rozmedzí 12:00-15:00 a dajme si radšej siestu alebo mojito pod slnečníkom :) Na ochranu použijme malinový olej (pozor, kokosový olej bol v minulosti považovaný ako vhodný pri opaľovaní, z vlastnej skúsenosti vám ho však neodporúčame). Použime toxic-free krémy a nepodľahnime tlaku spoločnosti, podľa ktorej musíme v lete “sčernať” o štyri tóny. Na pokrytie dennej dávky vitamínu D nám stačí niekoľkominútová prechádzka...

Ingrediencie s chlórom a jódom

Ide o konzervatny, ktoré predĺžujú životnosť produktov. Mnohé z nich sú toxické pre imunitný systém a spôsobujú rôzne alergické reakcie.

Teraz, keď už viete aké škodlivé sú látky obsiahnuté v bežnej kozmetike, vás pozývame na kurzy Bylinkovej Školy, kde sa načíme vytvoriť si vlastný bylinkový krém, mastičku a priblížime sa k tajnej reči liečivých rastlín.


659 zobrazení0 komentář

0907575629

Košice, Slovakia

©2017 by Bylinková Škola Matky Zeme. Všetky práva vyhradené.