top of page

Likér z vanilky a damiány

Domáci vanilkový likér s damiánou (Turnera diffusa) je krásnym úvodom do používania vanilky ako domácej bylinky. Zatiaľ čo sa vanilka používa vo veľkej miere ako ochucovadlo a parfum, ostatné použitia vanilky sú do značnej miery prehliadané, čo je škoda!


Vanilka (Vanilla planifolia) zbystruje myseľ a posilňuje pamäť. Vanilín, ktorý je primárnou chemickou zložkou vanilky, má v bunkách protirakovinové a antimutagénne účinky, zatiaľ čo iné zlúčeniny vanilky vykazujú antioxidačnú aktivitu (Shyamala, 2007). Vanilka ako liečivo pomáha upokojiť tráviaci systém a odstrániť jeho podráždenie spôsobené plynatosťou.Ingrediencie:


2 fazuľky vanilky (Vanilla planifolia).

30 gr sušeného listu damiany (Turnera diffusa, syn. Turnera aphrodisiaca)

3 šálky brandy

1 šálka medu

sklenená fľaša alebo pohár


Pokyny:


Vanilkové zrná pozdĺžne rozrežte nožom. V prípade potreby nakrájajte priečne na menšie kúsky, aby sa zmestili do fľaše.

Do pohára pridajte damiánu s vanilkovými strukami.

Podlejeme brandy a pridáme med (alebo hnedý cukor). Med zanechá usadeniny, tie sú však iba estetickou vadou.

Nechajte lúhovať aspoň 4 týždne, pretrepávajte každý deň.

Brandy preceďte a vložte do čistej nádoby.


Pijeme po dúškoch ako liek.


77 views0 comments

Comments


bottom of page