Menej slnka- viac chorôb

Slnko je pre nás nevyhnutne dôležité. Je to primárny zdroj vitamínu D (cholesterol je premenený na vitamín D keď je naša pleť vystavená ultrafialovým lúčom slnka). Slnko nám zlepšuje náladu, udržuje nás fit a predchádza mnohým chorobám.


Vitamin D je nevyhnutne dôležitá látka, ktorú naše telo potrebuje. Chráni nás pred rakovinou, vírusmi, baktériami, reguluje cukor v krvi a inzulín, redukuje zápaly, znižue riziko cukrovky druhého typu, pomáha nám pri chudnutí a zlepšuje spánok, zvyšuje hladinu serotonínu, ktorý predchádza depresiám, závislostiam, túžbe po cukre,…Naším prirodzeným prostredním je príroda a vonkajší priestor. Až donedáva sme žili so slnkom v harmónii. V roku 1879 bola objavená žiarovka, čo viedlo k presunu našej činnosti do vnútra. Rakovina kože sa stala hrozbou počas posledných 30 rokov. Nie je to však kvôli tomu, že by sme trávili viac času na slnku, ale je to dané tým, že sa stravujeme potravinami, ktoré majú vysoké hladiny omega-6 mastných kyselín a nízke hladiny antioxidantov a používaním opaľovacích krémov. Výskyt melanómu sa obrovsky zvýšil práve po zavedení opaľovacích krémov ako povinnej výbavy pobytu na slnku. Nie je zvláštne, že ľudia, ktorí pracujú v kanceláriách majú vyššie percento výskytu melanómu ako stavbári či iné profesie, ktoré trávia čas priamo na slnku? Štúdia z roku 2005 (Journal of the National Cancer Institute a British Columbia Cancer Agency) potvrdil, že pobyt na slnku znižuje riziko rakoviny kože. Okrem toho, krémy vás chránia pred UV-B lúčmi. Tie sú zodpovedné za spálenie kože a okrem toho štartujú syntézu viatmínu D. Avšak neposkytuje ochranu pred UVA lúčmi, ktoré prechádzajú hlbšie do kože a spájajú sa so vznikom rakoviny kože. Ľudia, ktorí sa opaľujú a spoliehajú sa na ochranu krémov by preto mali byť napozore. Dokonca aj krémy, ktoré uvádzajú ochranu pred UVA majú SPF nanajvýš 4.

Okrem toho:

Samozrejme, exesívny pobyt na slnku je škodlivý. Môže poškodiť kožu a viesť k dvom typom rakoviny kože: karcinóm kože a spinocelulárny karcinóm, ale nevedie k tomu najnebežpečnejšiemu typu, čo je melanóm. Slnko vlastne zabraňuje vzniku melanómu a pomáha procesu liečenia.

Preto by sme nemali opaľovať celý deň a chrániť sa pred spálením. To však neznamená, že sa pred ním máme úplne chrániť. Bledí ľudia by mali byť na slnku 10_20 minút denne, a tí s tmavšou pleťou zasa 20-40 minút denne. Počas toho by sme nemali používať žiadne opaľovanie krémy ani slnečné okuliare.

Ak sa však napriek tomu chceme slniť počas dlhšieho obdobia, použime buď doma vyrobené prírodné krémy, prípadne si môžeme kúpiť bio krémy bez chemikálií a parfémov. Odporúča sa siahnúť po Zinku oxide a titanium dioxide, ktoré neobsahujú škodlivé nano elementy.

Takisto by sme mali príjimať potravu bohatú na:

  • Vitamin C

  • Kokosový olej

  • Antioxidanty

  • Karotény

A vyhýbať sa

  • Nadmernému množstvu cukru

  • Spracovaným cereáliám

  • Spracovaným rastlinným olejom

Prajeme vám zdravý pobyt na slnku :)

224 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

0907575629

Košice, Slovakia

©2017 by Bylinková Škola Matky Zeme. Všetky práva vyhradené.