top of page

Neskoré leto a tradičná čínska medicína

Neskoré leto sa podľa TČM charakterizuje:

Element: Zem

YIN orgán: Slezina

YANG orgán: Žalúdok

Emócia: Starosť

Cnosť: Empatia, Starostlivosť

Farba: Žltá

Chuť: Sladká


Obdobie od polovice augusta až do jesennej rovnodennosti je podľa TČM obdobím neskorého leta. Je to čas uzemnenia, reflexie a starostlivosti o seba samého, ktorý je ovládaný elementom Zeme. Podľa TČM je to najkratšie ročné obdobie, ktoré trvá 4 až 6 týždňov. Predstavuje akúsi pauzu medzi stúpajúcimi živlami dreva a ohňa a klesajúcimi živlami, kovom a vodou. Element Zeme je jedinečný spomedzi piatich prvkov v tom, že zodpovedá prechodovým časovým obdobiam. Zem je spojená s obdobiami zmien: z leta na jeseň, zo zimy na jar a jar na leto.


Element Zeme je v časoch prechodu (z leta na jeseň) stabilizujúca sila. Po aktívnej jari a lete, čase rastu a kvitnutia, nám element Zeme pomáha dostať sa do nášho stredu a rovnováhy. Nastáva obdobie zberu úrody, zavárania, prípravy na zimu.


Na čo sa zamerať počas neskorého leta?


Počas neskorého leta venujte pozornosť tráveniu (žalúdok, pankreas, slezina). Žalúdok prijíma potravu, ktorú jete, a začína ju rozkladať. Slezina a pankreas potom rozvádzajú výživu do celého tela. Pankreas tiež reguluje hladinu cukru v krvi. Počas neskorého leta si vyberajte cukry múdro, aby ste pomohli pankreasu. Môžete vyskúšať niektoré z potravín, ktoré TČM považuje za sladké, ako sú jablká, kapusta, mrkva, datle, figy, hrozno, fazuľa, šalát, olivy, broskyne, hrušky, tekvica, fazuľa, sladké zemiaky, paradajky a vlašské orechy.


Živlu Zeme sa darí pri výživnej teplej strave. Studená surová strava vytvára vlkhosť v slezine, ktorá jej potom bráni prenášať živiny, energiu a produkovať životnú energiu čchi. To potom vedie k zdravotným nerovnováham. Udržanie tepla prostredníctvom stravy je teda počas neskorého leta veľmi dôležité.


Preto keď sa leto blíži ku koncu, je čas prestať konzumovať studené surové jedlá, vrátane smoothies, studenej vody, šalátov. K vlhkosti v slezine prispievajú aj mliečne výrobky, rafinované cukry, mastné jedlá. Zahrňte do vašej stravy teplé, výživné, varené jedlá. Aromatické koreniny ako zázvor, fenikel, koriander, rasca a kardamón pomáhajú zahriať naše telo, odstraňujú vlhkosť v tele a posilňujú energiu sleziny.Povedze áno sladkému. Sladké chute v malom množstve podporujú slezinu a žalúdok. Sladké potraviny posilňujú element Zeme: proso, ryža, koreňová zelenina, sladké zemiaky, mrkva, sladké sezónne ovocie.


Venujte pozornosť aj tomu, ako sa stravujete, nielen tomu, čo jete. Jesť pokojne a pomaly a mať primerane veľké porcie umožní vášmu žalúdku a slezine pracovať lepšie. Po jedle a krátkom relaxe naše trávenie potrebuje pohyb. Pohyb napomáha tráveniu, asimilácii a distribúcii živín. Ak máte bolesti brucha, cítite sa plní, netrávi vám, dajte svojmu brušku trochu úľavy s bylinkovou tinktúrou z marolistu (videopostup nájdete v Reels na našom Instagrsame "bylinkovaskola"). Táto tinktúra sa postará o váš črevný mikrobióm, odstraňuje nadúvanie a vylaďuje metabolické procesy.


Majte krásne dni, priatelia!

174 views0 comments

Comments


bottom of page