top of page

Obličky a močový mechúr

Až do polovice februára je v krajine nášho tela obdobie obličiek a močového mechúra. Tento zimný čas ovládaný elementom VODA prináša mnoho tém, ktorým by sme sa mali venovať.


Obličky predstavujú jeden zo zdrojov utvárania citového života človeka. Citom obličiek je strach. Všetko, čoho sa obávame, z čoho máme strach, čomu sa nevieme postaviť obličky oslabuje. Tiež príliš silné, prehnané emócie majú na obličky deštruktívny vplyv. Strachy vyvolávajú nacpätie,skostnatenie, zdrevenenie, spazmy a kŕče. Negatívne emócie (ktoré sú v konečnom dôsledku vyvolávane strachom) ako napríklad závisť, túžba po pomste, arogancia a egoizmus môžu spôsobiť ťažké fyzické postihnutie obličiek.
Ak človek nechce nič počuť o svojich slabostiach, robí sa pre ľuďmi odolným, silným, odvážnym, potláča svoje strachy do tej miery, že stáva bezcitným, snaží sa demonštrovať svoju zúfalú odvahu. Bezhlavou odvahou len demonštruje druhým, že je lepší než iní. Pocit, že som odvážnejší a teda lepší než druhí. Pocit, že je lepší ako druhí, ho núti vymýšľať stále nové možnosti ako demonštrovať svoju odvahu. Človek začne hazardovať v práci so zdravím, nedodržuje bezpečnostné pravidlá, vyhľadáva adrenalínové športy...Pracovné hrdinstvo a pracovná odvaha sú pre nich natoľko „sladké“, že si to nedokážu odoprieť. Tieto extrémy v správaní môžu spôsobiť obličkovú nedostatočnosť.


Prvotným príznakom obličkovej nedostatočnosti je zmenšenie vylučovania moču, čo vedie ku anúrii – zastavenie vylučovania moču. Človek nechce dať priechod bolesti zo svojich nesplnených prianí, bojí sa to urobiť. Bojí sa urobiť bolesť svojim blízkym. Seba obviňuje z toho, že ich život nie je v poriadku. Strach vyjadriť sa mu zatvára ústa. Človek si nahovára, že tak chráni svojich milovaných. Keď nahromadená bolesť prekročí hranice, vylučovanie moču sa zmenší.


Čínska medicína ich považuje za jeden z najdôležitejších orgánov. Hovorí o nich ako o koreni jing-jangu všetkých vnútorných orgánov a nazývajú ich aj prameňom života. V obličkách sa uchováva vrodená životná sila i hmota, z ktorej sa človek rodí a z ktorej žije a vďaka ktorej môže plodiť svoje potomstvo. Preto obličky dostali prívlastok prenatálny základ človeka. V rámci tela k ich systému patria: močový mechúr, kosti, kostná dreň, mozog, vlasy, uši, konečník a močová trubica. Sú podriadené prvku VODA.


Niekoľko receptov na liečbu obličiek a močového mechúra


1. 10 g šípok, 10 g žihľavy, 20 g koreň petržlenu. 1 Pl v 250 ml vody krátko povaríme, necháme lúhovať 15 minút, precedíme, pijeme 3-4 x denne.


2. Čaj zo zlatobyle: jednu polievkovú lyžicu zlatobyle obyčajnej zalejeme 200 ml vriacej vody, necháme 10 minút odstáť, precedíme. Pijeme 3 x medzi jedlami.


3. 30 g pastierskej kapsičky, 25 g medvedice, 20 g zlatobyle, 15 g stavikrvu, 10 g šalvie. Jednu polievkovú lyžicu zmesi zalejeme 200 ml vraicej vody, necháme odstáť 10 minút, precedíme. Pijeme 3-4 x denne medzi jedlami, aspoň jeden liter denne.


8. Pripravíme kašu z jabĺk, cibule a medu, užívame 3-4 x denne.


9. Mrkvové semeno pomelieme na prášok, užívame jednu mokka lyžičku 3 x denne. Zapijeme čajom z lipkavca syridlového a vresu.

2,109 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page