top of page

Obsahové látky v rastlinách

Updated: Aug 1, 2022

Horčiny (amará)– dráždia chuťové receptory a tým reflexne vyvolávajú vylučovanie slín. Pri styku so sliznicou žalúdka vyvolávajú hojné vylučovanie žalúdočných štiav. Napomáhajú tráveniu, odstraňujú bolestivé spazmy hladkého svalstva žalúdka. Vhodné sú aj pri dyspepsii zapríčinenej nedostatočným vylučovaním žalúdočnej šťavy.


Podávajú sa vo forme odvarov, záparov, extraktov alebo alkoholových výluhov. Koreň púpavy lekárskej (radix taraxaci), koreň čakanky (radix cichorii), vňať ľubovníka bodkovaného (herba hyperici), horec žltý, puškvorec, zemežlč menšia, zázvor, čierne korenie, paprika.


Kumaríny– látky podobné flavonoidom. Účinky majú spazmolytické na hladké svalstvo, analgetické, sedatívne, diuretické, antiseptické, antimykotické. Brzdia tvorbu protrombínu v pečeni. Pri užívaní kumarínov musíme dať pozor na dávkovanie, môžu spôsobiť depresie (účinok na CNS), poškodiť pečeň a obličky pri predávkovaní, nesmieme náhle prerušiť ich podávanie, hrozí nebezpečenstvo zvýšenej zrážanlivosti krvi. Kumaríny prechádzajú placentárnou bariérou, môžu ohroziť plod. Vylučujú sa aj do materského mlieka.


Podávanie kumarínov je kontraindikované pri: krvácavých stavoch, poškodení pečene a obličiek, vredovej chorobe žalúdka a dvanástnika, zápale hrubého čreva, pankreatitíde, tuberkulóze pľúc. Znižujú účinok vitamínu C. Kvet ruty voňavej (folium rutae), koreň angeliky (radix agelicae) a iné.


Lecitín– ovplyvňuje priepustnosť bunkových stien. Preventívne i terapeuticky sa využíva proti ateroskleróze. Najčastejšie sa získava zo semien sóje a z kukuričných zŕn. Zo živočíšnych produktov ho najviac obsahuje vaječný žĺtok. Využíva sa na prípravu emulzií na vnútorné podávanie.


277 views0 comments

Comentarios


bottom of page