top of page

Pôsobenie aromaterapie

Updated: May 1, 2020

Vône sú schopné vyvolať veľmi efektívnym spôsobom najrôznejšie emócie a spomienky. Na vône reagujeme skôr emocionálne ako intelektuálne. Každý je okamžite schopný povedať, či sa mu nejaká vôňa páči, či nie. Vône nesú v sebe posolstvo, ovplyvňujú nás veľmi jemným spôsobom a to i napriek tomu, že niekedy vôbec nevieme, že niečo voniame.


Väčšina vôní má celostný účinok na organizmus, pôsobia na CNS. Niektoré navodzujú uvoľnenie, iné aktivitu. Ak je nám niektorá vôňa nepríjemná, mozog dokáže blokovať jej účinok na CNS.


Esenciálne oleje (silice) sú zmesi prchavých látok s typickým pachom, charakteristickým pre určité rastlinné druhy. Pôsobia na všetkých rovinách. Môžu okamžite zmierniť fyzické symptómy a súčasne pôsobia na emocionálnu a mentálnu rovinu ľudského organizmu.


Pri vdychovaní éterické oleje prenikajú cez nos ku koreňu vnútorného nosa, ktorý je vystlaný tenkou vrstvou sliznice. Do tejto sliznice prerastajú veľmi jemné chĺpky a vytvrajú vrstvičku čuchových nervových buniek, takže čuch je výnimočný práve tým, že dochádza priamo k interakcii medzi neurónom a zdrojom stimulácie. Druhý koniec každého neurónu vedie priamo k čuchovému centru vmozgu. Čuchové stimulácie dolážu vyvolať okamžitú a priamu reakciu nervového systému.
Existuje teória, že vône vydávajú vibrácie, ktoré zodpovedajú elektromagnetickej stupnici. Môžu existovať dva typy mechanizmu vnímania vôní, ktoré pôsobia simultánne. Jeden typ je chemický a závisí na voľných molekulách, ktoré v skutočnosti vdýchneme. Druhý typ je vibračný– pachové molekuly, ktoré vibrujú v rôznych frekvenciách v rôznych látkach, prenášajú silnú vibráciu na čuchové chĺpky.


Účinky esencií rozdeľujeme do dvoch kategórií– fyziologické a psychologické. Esencie patriace do prvej kategórie pôsobia priamo na fyzický organizmus, esencie z druhej kategórie pôsobia prostredníctvom pachov na myseľ človeka, čo zasa spätne vyvoláva fyziologické účinky.


Fyziologické účinky rozdeľujeme na dva typy: účinky, ktoré pôsobia prostredníctvom nervového systému (endokrinného systému), a účinky, ktoré pôsobia priamo na určitý orgán alebo tkanivo. Esenciálne oleje sú prírodné organické látky, ktoré majú životnú silu, ktorú možno nájsť len v živých organizmoch. Človek a rastlina sú udržiavané pri živote rovnakou životnou silou a sú preto v harmónii. Takže na liečenie používame len prírodné esencie, nie systeticky vyrobené.


Prenikanie esenciálnych olejov cez pokožku je rozptýlenejšie a tak i bezpečnejšie. K tejto preliferácii dochádza výmenou medzi mimobunkovými tekutinami, krvou, lymfou a tkanivami. Telesné tekutiny roznášajú esneciálne oleje k orgánom. Na rozdiel od systetického esenciálneho oleja, ktorý môže obsahovať len jednu aktívnu látku, rastlinný esenciálny olej sa skladá z rôznych zložiek – terpény, estery, ketóny, fenoly, aldehydy, oxidy...zasahuje niekoľko úrovní a systémov tela. Po inhalovaní či masáži sa molekuly olejov dostanú do krvi, kde pôsobia terapeuticky, hoci absorbované množstvo je malé. Procedúra sa robí 1-2 x týždenne, počas jedného mesiaca. Oleje pôsobia ako biokatalyzátory – jemne stimulujú samoliečacie sily organizmu. Po navodení účinku sa rýchlo vylúčia, bez toho, aby sa zmenili, čiže nezaťažujú organizmus škodlivinami a nemajú žiadne vedľajšie účinky.  Spôsob akým esenciálne oleje pôsobia ostáva dodnes záhadou.


Napriek úsiliu chemikov nedarí sa im vyrobiť identické duplikáty esenciálnych rastlinných olejov. Každý systetický olej obsahuje malé percento neželateľných substancií, ktoré sa v prírodných olejoch nenachádzajú. Okrem toho systetické oleje neobsahujú dôležité enzýmy a množstvo doteraz neznámych látok, ktoré sa nachádzajú v rastlinách. Syntetické aromatické látky s veľkou pravdepodobnosťou vyvolávajú alergické reakcie na koži a v dýchacom trakte. Používanie chemických látok je navyše v protiklade s aromaterapiou, cieľom ktorej je používať výlučne organické esencie vytvorené zemou, slnkom, vzduchom a vodou, nie bielymi plášťami v laboratóriách.


Rastliny produkujú aromatické látky pre vlastné použitie– na ovplyvnenie rastu, reprodukciu, ochranu pred chorobamia škodcami – a takto sa môžu využiť aj pre ľudí.

Esenciálne oleje produkujú malé žliazky v plátkoch kvetov, listov, vo stvoloch, kôre, dreve. V prírode sa uvoľňujú pomaly, pri ohreve či rozrvení sa tieto žliazky narušia a uvoľňujú rastlinné arómy intenzívnejšie. Na extrakciu čistých esenciálnych olejov sa používa destilačný proces, pri ktorom výlučky žliaz prechádzajú do pary, tá je následne ochladená a od esenciálnehooleja sa oddelí voda. Ak sa olej rozpúšťa alkoholom alebo nejakým iným rozpúšťadlom, výsledný produkt sa nazýva živica, alebo absolutum. Aj keď tieto produkty nie sú také čisté ako esenciállne oleje (ostávajú v nich stopy rozpúšťadla) má mnoho živíc a absolút významné liečebné vlastnosti.


Esenciálne oleje sa odlišujú od bežných “stálych” olejov (slenčnicový, ľanový, kukuričný...). Väčšina z nich pripmína vodu, alebo alkohol, sú číre, iné napríklad myrha – sú lepkavé a slizké. Ružový olej je polotuhý. Majú rôzne zafarbenie– harmanček – modrý, santal – červenohnedý...

Esenciálne oleje sú riediteľné normálnymi, stálymi olejmi lisovanými za studena, v liehu, smotane, plnotučnom mlieku, morskej soli.  Nikdy ich neaplikujeme priamo na pokožku. Vstrebateľnosť – 10-20 min sa dostanú do krvi. Vylúčia sa za 12-24 hod, 48 hod, pľúcami, močom, stolicou. Najrýchleší prienik je cez korunnú čakru.
Ako pôsobia vône na energetické telo človeka?

Vdýchnutím sa vôňa dostáva cez krvný obeh a nervový systém do mozgu, prenikajú do hypotalamu. Čuchové vnemy sa spracovávajú v tom oddelení mozgu, ktorý je zodpovedný za emócie a city. Preto len veľmi ťažko vieme popísať vôňu, vieme povedať, aké máme pocity a čo v nás daná vôňa vyvoláva. Vône majú obrovský vplyv na naše vyššie city, preto nás robia citlivejšími a tým aj lepšími. Sme viac otvorení voči energiám kozmu. Tým sa nám čistí aura, ak je nám dobre, naša enrgia má iné vyžarovanie ako keď sme ubolení, smutní, nahnevaní...Ak cítime krásnu, nám príjemnú vôňu, naladí nás to na čistejšie, krajšie myšlienky, naša myseľ produkuje pozitívne obrazy, naše emócie sú jasné a ľahké.


578 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page