top of page

Pŕhľava dvojdomá

Updated: Aug 1, 2022

Účinky pŕhľavy


Tonizačne a povzbudivo pôsobí na metabolizmus a všetky fyziologické funkcie. Antianemikum, antisklerotikum, kardiotonikukm, antidiabetikum (ked v stave keď sa ešte nepichá inzulín) stimuluje činnosť pankreasu, pôsobí protihnačkovo, antivírusovo– hlavne chrípky, podporuje hojenie rán, ovplyvňuje funkciu vaječníkov, pri bronchiálnej astme, podporuje tvorbu žlče, antireumatikum, zastavuje krvácanie, močopudne, zvyšuje enzymatickú činnosť vnútorných orgánov a ich prekrvenie. Podporuje tvorbu mlieka kojacim ženám. Pomáha pri alergiách a ekzémoch, znižuje krvácavosť, pomáha proti hemeroidom, odstraňuje náchylnosť na prechladnutia, znižuje zahlienenosť tráviaceho traktu, zvyšuje obsah železa v krvi.


Vonkajšie použitie


Šľahanie čerstvou vňaťou: prekrvenie, reuma, artróza, slabý krvný obeh. Zaujímavé je prešľapovannie zo studenej vody do horúceho žihľavového kúpeľa – nočné bolesti a kŕče nôh, únava nôh.


Jarná a jesenná kúra: 3 týždne vypijeme denne 0,5 l žihľavového čaju, robíme kúpele nôh a rúk striedavo.

Na čistenie krvi: 40 g koreňov dáme do 1 l studenej vody, privedieme k varu, pomaly varíme na miernom ohni 8 minút. Necháme vylúhovať 10 minút a precedíme. Vypijeme viackrát denne po šálke.

Vypadávanie vlasov: hrsť žihľavových koreňov dáme do 0,5 litra kvalitného vínneho octu a pomaly varíme 10 min. Po vychladnutí precedíme a prefiltrujeme. Jedenkrát denne ľahko vtierame do vlasovej pokožky.

815 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page