top of page

Pohánka

Updated: Aug 1, 2022

Účinky pohánky


Ovplyvňuje pružnosť a pevnosť ciev, lieči hemeroidy, bércové vredy, poruchy prekrvenia končatín, je to prevncia proti praskaniu ciev všade v tele alebo na tele, pomáha zamedziť praskaniu žiliek v oku a na tvári, pri mozgovej mŕtvici, krvácaní zo žalúdka, dvanástroníkových vredoch, vredoch a nádoroch, silnej menštruácii.

Cholín regeneruje pečeňové bunky a má protirakovinové účinky. Odbúrava tuk v pečeni, tiež cholesterol. Lipidy v pohánke obsahujú 0,2% fyziologicky aktívnych sterolov, ktoré znižujú vstrebávanie cholesterolu z potravy. Je vhodná aj pre tehotné, diabetikov, celiatikov, starších ľudí.

Aby sme zachovali čo najviac vitamínov nevaríme ju, len zalejeme vriacou vodou a ½ hodiny ju necháme odstáť. Vmiešame postrúhané jablká, kokos, hrozienka...

Recepty

Na oslabený močový mechúr: 2 PL semena žihľavy zmiešame s 80 g pohánkovej múky a s vodou zmiešame na konzistenciu tekutého cestíčka. Pečieme na šmalci lievance – podávame s medom.


Franecov cievny čaj: 100 g vňate pohánky, 50 g kvetu bazy čiernej, 50 g vňate medovky, 25 g vňate ruty, 25 g listu čiernej ríbezle. 0,75 l denne.


926 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page