ROZMARÍN LEKÁRSKY

Aktualizace: kvě 1


Ide o neopadavý poloker, kvety sú nafialovelé.

Droga: list, zbiera sa od konca mája do augusta.

Obsahové látky: vysoký obsah flavonoidov, trieslovín, organických kyselín, fytoncídne pôsobiacich látok. Jarné a jesenné zloženie je rôzne, tiež rastliny z juhu Európy majú iné obsahové látky než tie naše.


Účinok: prekrvenie tráviaceho traktu, zlepšuje tvorbu tráviacich fermentov a tvorbu žlče– dyspeptické stavy s nadúvaním. Odstraňuje pocit fyzickej ale hlavne spychogénne podmienenej únavy a vyčerpanosti. Pôsobí aj močopudne, ako mierne kardiotonikum– zvyšuje chorbne znížený tlak. Zlepšuje prekrvenie malej panvy, pomáha pri otehotnení. Zvonku– reuma, neuralgie– masti pôsobia na hlbšie tkanivá. Je vhodný na pomalý krvný obeh, kôrnatenie ciev. Osviežuje a zahrieva. Posilňuje telo i pamäť. Okysličuje mozgové bunky. Vhodný pre ľudí, ktorí majú studené nohy.


Nálev, alebo 6 hodinový macerát. Na vonkajšie užitie použijeme silnejší výluh. Ako tonikum – postačí podať raz denne.

Na zvýšenie tlaku: rozmarínové víno – 75 g drogy preliať 1 l bieleho vína, 8 dní macerovať.

Je vhodný na samostatné podávanie i do zmesí. Patrí ku prudšie pôsobiacim bylinkám. Je kontraindikovaná v tehotenstve, pri dojčení, ani nepoužíva sa ani po prekonanej chorobe obličiek alebo pečene.

Kneippova rozmarínova masť: 8 g silice rozmarínovej, 4 g kafru, 4 g mentolu, tuk z ovčej vlny.

Tinktúru používame ako regulujúci a upokojujúci prostriedok, pri rozladenosti, nervovej rovnováhe, v klimaktrériu, ako žlčopudný a močopudný prostriedok.


V ľudovom liečiteľstve predstavuje symbol lásky a smrti. Hovorí sa mu "morská rosa" – rosis marini.


Mágia: jej spaľovaním sa uvoľňujú silné očistné vibrácie. Kládol sa pod posteľ, ako ochrana. ruky v rozmaríne Po kontakte s chorými sa umývali ruky vo vode s rozmarínom. Známa ako Reginae Hungaricae turčianskych olejkárov – v čistom liehu rozmiešaná rozmarínová silica.


Pri sennej nádche sa užíva spolu s yzopom. Inhalácie– 10 g na 1 l vody, môže sa niekoľkokrát denne.


Bronchitída: naparovanie hlavy, 1 PL rozmarínu na 1 l vody, 2-3 x denne.

Na nečistú pleť: dažďová voda, rozmarín a pomarančové šupky– 10 min variť.

Srdcovo-cievne poruchy: hloh, medovka, imelo, rebríček, srdcovník.


Neuropsychické vyčerpanie: medovka, mäta, kozlík.


Víno: 50 g rozmarínu, 15 g hlohu kvety, 10 g hlohu plody, 15 g hrozienok, 5 g čerstvého zázvoru, 3 g škoricovej kôry, 3 g rebríčka, 3 ks klinčeka. Do sladkého červeného vína, môžeme pridať 2 PL medu. 10-14 dní vylúhovať, každý deň zamiešať. Aj keď zvyšuje tlak, tu je v kombinácii s hlohom, takže sa to vyrovnáva.


0907575629

Košice, Slovakia

©2017 by Bylinková Škola Matky Zeme. Všetky práva vyhradené.