top of page

Skleróza multiplex a jej liečba podľa E. Cayceho

Updated: Aug 1, 2022


Podľa E.Cayceho:

Základný biochemický mechanizmus roztrúsenej sklerózy je výsledkom nedostatku zlata, ktorý spôsobuje žľazovú nerovnováhu a v dôsledku toho dochádza k hormonálnemu deficitu. Tieto hormóny, ktoré telu chýbajú, sú nevyhnutné na správne fungovanie nervov.


Normálna rovnováha kovov v organizme sa porušuje v dôsledku primárneho nedostatku zlata. Príčina nedostatku zlata súvisí s chybou v asimilačnom systéme (tým je myslená tráviaca sústava), správna funkcia ktorého je podmienená hormonálnou rovnováhou. Keďže žľazy sú závislé na správnom dostatku zlata v organizme, zjavne táto situácia vedie ku spätnej väzbe medzi zlatom, žľazami a tráviacim systémom.


Choroba nie je spôsobená iba nedostatkom zlata v potrave, ale tiež nedostatočnou schopnosťou tráviacej sústavy zlato asimilovať, prípadne neschopnosťou organizmu asimilované zlato využiť. Tento výklad predpokladá genetický faktor ako základnú príčinu nerovnováhy medzi: zlatom, žľazami a asimiláciou. Existuje spôsob ako to zistiť: súvislosť medzi chorobou a normálnou rovnováhou kovov v organizme môže byť u muža objavená v dôsledku nedostatku spermií (to znamená určitým stupňom sterility).


V mnohých prípadoch roztrúsenej sklerózy sa poukázalo na určitý druh poruchy žliaz „tých v pečeni a v žlčovode“.

Pečeň popisoval ako priamu príčinu zlej funkcie nervového systému. Vznikol hormonálny deficit, ale chýbajúci hormón nepomenoval. Predpokladá sa, že neprítomná zložka produkovaná žľazami, je výživou nervového tkaniva. Ako Cayce mnoho krát uviedol, nervom chýba správna miera energie, či životnej sily.


Nedostatok nervovej energie umožňuje tvorbu jedov v určitých nervových bunkách, a sú nimi zamorené aj okolité bunky. Popísal ich ako pôvodne okrúhle bunky, ktoré sú po intoxikácii pretiahnuté do šírky i do dĺžky. Zrejme sa tu odohrával ten istý proces, ako v prípade, kde bol hormonálny deficit určený ako príčina oslabenia bunečných síl vo stenách nervov. Viedol k zápalom a podráždeniu následkom činnosti nervových pletencov a ganglií medzi centrálnym a autonómnym nervovým systémom.


Oslabenie nervových stien, sprevádzané odbúravaním a rozpadom nervov, sa dá považovať za popis straty myelinovej pošvy, čiže bielej hmoty ktorá obaľuje nerv pri roztrúsenej skleróze. Existuje patologické poškodenie bielej myelinovej pošvy i šedého axonu.


Terapia: používali sa 3 liečebné metódy: posilnenie atomárnych účinkov zlata cez mokré články, masáže, diety.. Zlato sa nemalo podávať orálne, injekčne, ale vibračne cez mokré články. Je to slabá betéria zložená z dvoch pólov. Kábel vedúci z jedného pólu sa ponorí do roztoku chloridu zlata a potom sa priloží k telu. Vibrácie zlata sú v roztoku sú elektricky prenášané do tela a na pozitívne vplývajú na žľazy.

Masáže hrali významnú úlohu v terapii. Pomáhali udržať napätie svalov, ktoré stratili prirodzenú inerváciu. Svaly nie sú atrofované a skrátené.

Olejom Cayce prisudzoval nielen funkciu „mazaciu“, ale považoval ich za podporný prostriedok pre oslabenú tkanivo.


Jednoduchá zmes je zložená z 80 g olivového oleja, 60 g arašidového oleja a 8 g rozpusteného lanolinu.


Zložitejšia zmes: olivový olej, arašidový olej a potom sa tam pridáva ruský biely olej, olej z cédru, z koreňa sasafranu, z borovicového ihličia, lanolinu, oleja z wintergreenu, benzolovej a myrhovej tinktúry, kafrového a terpentýnového liehu, hovädzieho loja, alebo horčičného oleja.


Masáže sa doporučovali od chrbtice ku koncom končatín, doporučoval masírovať aj hrudník a brucho, krúživými pohybmi.


408 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page