top of page

Srdce- recepty na zdravú funkciu srdca

Updated: Jul 26, 2020

Srdce je sídlom našej duše, centrum nášho organizmu, vládca všetkých orgánov. Škodí mu každý extrém a vychýlenie z rovnováhy. Veda potvrdila, že naše fyzické telo i psychický život neriadi mozog, ale srdce. Ono vydáva rozhodnutia a mozog len vyšle príslušné povely na uvoľnenie enzýmov, hormónov a ostatných látok, ktoré reagujú na aktuálny stav tela a jeho okolia.

Porucha srdcového rytmu: srdce zabezpečuje nielen rytmus prúdenia krvi, ale aj rytmus nášho života. Krátkodobé výpadky rytmu zvládne, ale nesmú byť časté. Musí mať priestor na regeneráciu. Ak mu nedoprajeme dostatok pokoja a relaxu, upozorní nás na to. Napríklad – často chceme urobiť veľa pre druhých, obetovať sa...ale v kútiku srdca cítime, že to nie je správne. Ideme proti svojmu srdcu. Rytmus narúša aj fajčenie, zlá životospráva, nesprávne životné tempo, chýba rovnováha. Priepasť medzi túžbou a realitou.

Vysoký tlak: snaží sa všetko ovládať, podľa seba riadi iných. Chce mať všetko pod kontrolou, okolo seba má stres, chaos. Príliš široký záber aktivít. Príliš rozumový, logika prevláda.

Nízky tlak: nedokáže čeliť surovosti a agresivite okolia. Malá chuť do života, porazenecké nálady, rezignácia.

RECEPTY

Na upokojenie srdcového rytmu: tinktúra z valeriány, alebo z hlohu. 2PL srdcovníka – čaj 1Pl srdcovníka, 1 Pl rebríčka – čaj Rovnaké diely medovka, hloh, chmeľ, srdcovník – čaj Rovnaké diely- medovka, mäta, chmeľ, marinka vonná, levanduľa – čajHloh

Na posilnenie srdca: levanduľa 30g, materina dúška 30 g, valeriána 20 g, mäta 20 g, harmanček 20 g, rasca 15 g. – zmiešať, čaj.

Na búšenie srdca: 50 g hloh, 20 g kôra krušina jelšová, 10 g sladovka hladkoplodá, 10 g jahoda list, 10 g rosička okrúhlolistá – povariť na miernom ohni, 2 x denne piť. Gemmoterapia (firma Naděje): pelargónia T31, pivonka T32, topoľ T42, breza P2,po breze jelša P36.

Alebo: 3 diely hlohu, 2 diely medovka, 1 diel imelo – cez noc necháme macerovať v ¼ l studenej vody, pijeme počas dňa. Alebo: 10 g valeriána, 10 g chmeľ -1PLzmesi zalejeme 150 g vriacou vodou, 30 min lúhujeme. Alebo: 50 g materina dúška, 50 g pamajorán, 40 g valeriána, 30 g komonica lekárska...

Prevencia, alebo po infarkte: mleté semeno kôpru, 2-3 x denne. Gemmoterapia: ginko, muškát ružový, breza, lieska, ľubovník, zmes ľubovník-mäta šalvia-medovka, ježibaba , arónia , hloh , šišak bajkalský, rekonvalescencia po infarkte – kukurica, po mozgovej mŕtvici ľubovník , ježibaba guľatohlavá.

Sedmoro korenia pre chudokrvných: kardamom 1 diel, senovka grécka 1 diel, škorica 1 diel, bobkový list 2 diel, fenykel 3 diely, peper 4 diely zázvor 6 dielov. Všetko jemne pomlieť a zmiešať s medom. Užívame po lyžičkách- posilňuje činnosť srdca aj mozgu, tvorba krvi, lepšie trávenie, 2-3 x denne ČL.

Na dobré zloženie krvi: 25 g púpavy, 20 g list breza, 20 g malina list, 20 g žihľava, 15 g baza kvet, 5 g nechtík. Alebo: 10g breza, 10 g žihľava, 5 g baza kvet, 5 g trnka kvet. Ráno a večer. Alebo: 10 g sedmokráska, 40 breza, 25 g ostružina lsit, 2 dávka denne, aj osladiť sa dá.

Korienkový čaj: 1. koreň lopúcha väčšieho, koreň púpavy, petržlenu, ihlice tŕnistej, 10 min variť pol l vody, vychladnúť. Výborný čistiaci čaj. 2. koreň púpavy, čakanky, pýr plazivý, púpava bezlodyžná.Koreň čakanky

Krvotvorba: jedna z nalepších bylín je rebríček. Pri občasnom kolísaní tlaku, proti krvácaniu, urýchľuje zrážanlovosť krvi, vhodný aj pri chemoterapii. čaj, prášok – spolu spráškom z koreňa čakanky a škorice. 3-4 x denne.

Indický recept na upchaté srdcové cievy: citrónová šťava, zázvorová šťava, cesnaková šťava, jablčný ocot – po jednom hrnčeku. Všetko zmiešame a varíme tak dlho, až sa objem tekutín zmenší na 3 hrnčeky, asi pol hodiny, odstaviť, vychladnúť, potom 3 hrnčeky medu vmiešať, uchovávať vo fľaši. Užívame 1 PL ráno na lačno.

Zázvorová kúra na prečistenie ciev: do 1l brandy dáme 3 PL mletého zázvoru, 2-3 týždne macerujeme.

Prevencia mŕtvice: rovnaké diely koreňa archangeliky, valeriány, vňate nátržníka husieho, majoránky, šalvie, fialky, yzopu. 1Pl zaliať ¼ l jablčného muštu, 10 min lúhujeme – ak nemáme mušt, stačí aj voda.

Likér na predchádzanie mŕtvice: do 1l červeného vína dáme 2 PL posekaných kvetov a koreňov nátržníka husieho, varíme na miernom ohni a odparíme na polovicu. Pijeme ráno kalíštek – tento recept už od Hippokrata!

Cievy: 2 diely veronika, po jednom diely ruta, pastierska kapsička, imelo. Do hotového čaju pridať po 1 ČL tinktúry z arniky a ginka. Francúzsky čaj: 4 diely listu brezy a vňate žihľavy, 2 diely listov imela, po 1 diely rebríček, šalvia, mydlica, praslička. Do hotového čaju pridáme 1 Pl arnikovej tinktúry.

Cievy: rovnaké diely ľubovník, levanduľa, rozmarín, šalvia, medovka, veronika, zalejeme vriacou vodou, 2 šálky denne.

Alebo: rovnaké diely hloh, ruta, medovka,borák,žihľava, praslička.

Zníženie tlaku: magnólia veľkokvetá znižuje tlak hlavne na začiatku ochorenia. Tinktúra 1:10, denne 3 x 40-50 kv,,muži 60-70 kv, 1 mesiac, mesiac prestávka a znova užívame mesiac, stačia 3-4 cykly.


Alebo: 15g imela, 15 g cesnak, 15 g breza list – 3 x denne čaj, alebo: 40 g imelo, 40 g hloh, 20 g harmanček, 15 g valeriána, 15 g medovky. Alebo: 15 g imelo, 15 g breza, 15 g cesnak Alebo: 10 g pamajorán, 50 g ovos siaty, 20 g srdcovník, 15 g medovka, 5g mäta. Alebo: 50 g medovka, 25g hloh, 50 g mäta, 50 g valeriána Šťava: 0,3 l šťava z červenej repy, 0,3 l šťava z mrkvy, 0,3 l medu, 3 PL šťava z koreňa chrenu, 3 Pl šťava z citrónu. Zalejeme vodou,, dáme do chladničky, užívame 3 x denne 1 Pl. Gemmoterapia (firma Naděje): nechtík-žihľava T27, cesnak T4, lesklokôrovka T58, šišak P69.

Na zvýšenie tlaku: dva diely rozmarínu, po jednom diely saturejky, yzopu, stavikrvu, kručinky.


2,091 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page