SRDCE – TENKÉ ČREVO

Aktualizace: kvě 1

FÁZA – OHEŇ

FARBA – ČERVENÁ

CHUŤ – TRPKÁ


Tradičná čínska medicína považuje srdce za sídlo ducha (šen): robiť veci vedome a byť v strehu- to je výzva našich čias. Spiritualita, čiže vedomie, že sme viac než len fyzické telo. Uvedomelo sa venovať životu, byť prítomní nielen telesne, ale aj našimi myšlienkami. Žiť tu a teraz. Schopnosť primerane reagovať.


ÚLOHA SRDCA: zabezpečiť cirkuláciu krvi. Čchi z potravy sa spája a kondenzuje s čchi z dýchania. Čchi srdca spôsobuje pohyb krvi v tepnách. Smer pohybu je zostupný. Oheň srdca sa musí spojiť s prvkom voda (funkčný okruh obličky/močový mechúr) a zohriať ho, aby nastal vyvážený, harmonický stav. Keď tu nastane nejaká porucha, čchi vystúpi nahor a môže dôjsť k búšeniu srdca a k záchvatom paniky. Neostatok jinu niekedy spôsobuje stavy zmätenosti, a preto čchi môže prudko vystúpiť nahor.


ÚLOHY FUNKČNÉHO OKRUHU SRDCE/TENKÉ ČREVO:


1. Ovláda krv a krvné cievy

2. Vysiela čchi smerom dolu k obličkám s cieľom zohriať jin obličiek

3. Zabezpečuje pokojný spánok

4. Sídlia tu: šen, vedomie, myslenie, pamäť, spiritualita


NEROVNOVÁHA – nedostatok krvi srdca a jinu:

1. Poruchy pri zaspávaní a nepokojný spánok

2. Nepokoj

3. Stavy zmätenosti

4. Zábudlivosť

5. Búšenies rdca v noci

6. Zvýšená výrečnosť


NEROVNOVÁHA – nedostatok čchi srdca a jangu:

1. Búšenie srdca cez deň pri minimálnej námahe

2. Únava

3. Potenie pri minimálnej námahe

4. Dýchavičnosť0 zobrazení

0907575629

Košice, Slovakia

©2017 by Bylinková Škola Matky Zeme. Všetky práva vyhradené.