top of page

Zodpovednosť za seba samého

Dnes každý hovorí o imunite, ale len málokto vie vysvetliť, čo to imunita je, ako pracuje, čo ju oslabuje a čo naopak robí silnou. Máme dojem, že si stačí dať citrón a med do čaju, alebo užívať multivitamíny a to je tak všetko, čo môžeme urobiť pre to, aby sme boli odolní voči nákazám.


Práve v tomto čase hystérie okolo vírusu sa ukazuje, ako málo vieme o našom tele, o jeho jednotlivých systémoch, princípoch fungovania, o tom, čo potrebuje, čo ho devastuje, vôbec netušíme, ako sa máme správať a čo robiť, aby sme ostali zdraví. A už vôbec netušíme, akú liečbu potrebujeme, ak ochorieme. Myslíme si, že starostlivosť o naše zdravie nám nepatrí. To robí lekár. My sa prepneme do roly pacienta a s úľavou počúvame, čo nám lekár káže. V prípade, že s nami vôbec prehodí nejaké to slovo.Teraz sme prišli aj o túto istotu, lekári pracujú v krízovom režime, ostali sme ponechaní sami na seba. Naraz zisťujeme, že si vôbec nevieme poradiť s bežnými zdravotnými ťažkosťami. Surfujeme na internete a s nádejou kopírujeme „zaručené“ recepty, ktoré nás za jeden deň zbavia ochorenia. Ak sa budeme takto klamať aj naďalej, bude nasledovať rapídne oslabenie nášho zdravia, pretože žiaden recept, ktorý za 24 hodín odstráni ochorenie neexistuje.


Čo ďalej? Aké sú možnosti? V prvom rade knihy, literatúra, ktorá sa venuje prírodnej medicíne, učebnice, ktoré popisujú fungovanie ľudského tela, herbáre, bylinková literatúra, všetko, čo vám dá vedomosti a návody, ako sa o seba postarať. Ďalej sú to terapeuti, ktorí potichu a trpezlivo liečia dlhé roky, majú výsledky, ich meno je zárukou ich kvalitnej práce. Nečakajte však, že terapeut za vás urobí vašu prácu. Dobrý liečiteľ pacienta vedie, pomáha mu na jeho ceste, odhaľuje spolu s pacientom duchovné príčiny jeho ochorenia, vedie ho ku zodpovednosti za svoje zdravie. Všetko, čo sa dnes deje má aj dobré stránky. Jednou z nich je to, že sme donútení z pasivity odovzdaného pacienta prejsť k aktívnej činnosti, k prevzatiu zodpovednosť za seba samého.

690 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page