Recepty Bylinkovej školy

RECEPTY

 

Detoxikácia

Žiadnu chorobu nespôsobuje jeden toxín. Preto pri nastavení detoxikácie na všetkcýh úrovniach musíme postupovať, systematicky.Pod vplyvom kultúrnych zvyklostí si myslíme, že s liečbou musíme začať keď choroba prepukne a prestaneme keď odoznie. Pri stanovení postupu detoxikácie treba rozlíšiť, či ide o akútny stav, či o prevenciu. Detoxikácia sa dá robiť kedykoľvek, v hocijakú ročnú

dobu, ak to vyžaduje naše zdravie. Ak chceme pôsobiť profylakticky , môžeme využiť fázy mesiaca, či

aktivity párových orgánov. Detoxikácia nie je liečba, ale zdravotný stav zlešuje, je prvým a zásadným predpokladom toho, že v prípade potreby sa účinná liečivá látka dostane do bunky.

 

Neexistuje iba jeden preparát, ktorý zabezpečí kompletnú detoxikáciu. Neexistujú všeobecné doporučenia platné pre všetkých. Detoxikácia je individuálna procedúra.

Byliny vhodné na detoxikáciu

Vybrala som niektoré menej známe rastliny, ale nájdete v prehľade aj tie, ktoré sa u nás bežne používajú na detoxikáciu. Prehľad nie je robený podľa najväčšj účinnosti rastliny a nie je ani úplný. Máme k dispozícii oveľa viac rastlín, ktoré môžeme využiť v procese očisty organizmu. Každý liečiteľ pracuje s určitým počtom liečivých rastlín, z ktorých skladá svoje liečivé kúry. Tu je niekoľko mojich

odskúšaných pomocníkov.

 

Aloe vera /Aloe barbadensis/ 

vitamíny A,C, B12 (veľmi ojedinelý), kyselina listová, 18 aminokyselín, tráviace enzýmy, lignin, saponíny, analgetické látky, antibakteriálne látky ai. Podporuje imunitu, odstraňuje zápaly, prečisťuje a regeneruje.

Antioxidanty – bazalka, klinček, rímsky kmín, cesnak, zázvor, oregano, rozmarín, šalvia, tymián, kurkuma, roibos, ginko, artyčoky, amalaki, ašvaganda, tužobník brestový, saldovka hladkplodá

(glycyrhiza glabra), kozinec (atragalus), čučoriedka.

Bazalka posvätná /Ocimum sanctum/

Silný antioxidant a adaptogen. Tulsi – všeobecne uznávaný prostriedok na liečbu mnohých ochorení, vitalizačná a posilňujúca: kašeľ, chrípka, bolesti hlavy a uší, reumatizmus, artritída, vysoké teploty, alergické reakcie, kožné choroby, znižuje účinky rôznych jedov (uštipnutie, trávenie...), ochorenia ústnej dutiny, pľúc, srdca, krvi, pečene, obličiek, dýchacieho systému, nervového, metabolizmu. Navodzuje fyzickú pohodu a uvoľnenie. Používame listy a kvety. Lúhovať 5 – 10 min

 

Bio Triphala – tri ovocné plody

Zrejme najstarší prípravok na detox (ajurveda), zbavuje telo toxínov a ťažkých kovov, reguleje zažívanie a črevá. Začneme užívať 4 kapsle na na noc, zapiť teplou vodou, po 3 mesiacoch večer 2 kapsule. Niekedy prudké reakcie – vyrážka, únava – prudké vylúčenie toxínov, prestaneme užívať, kým vyrážka nezmizne, pokračovať s polovicou dávky, kým sa vylučovanie neupraví. Pol roka užívať, potom mesiac pauza.

Zelerové semienka

Močopudné účinky, pri chornickom oslabení obličiek, očistne na krv, kožu, raumatizmus, dýchanie, upokojuje. Používame koreň, lista ale aj semená. Amalaki (Emblica officinalis) – plody posvätnej rastliny, strom s odlupujúcou sa kôrou, volajú ho aj indický egreš. Plody sa sušia, najvyšší obsah vit C, polyfenoly... podporuje obličky, imunitu, bakteriálne a vírusové infekcie, zlepšuje duševnú a fyzickú kondíciu zdravých ľudí, spomaľuje starnutie, vhodná v rekonvalescencii.

Nepoužívame presladené plody.

 

Ruman rímsky /Anthemis nobilis/

Krv, kostná dreň, dýchanie, trávnie, nervy. Bolesti hlavy, menštruácia, hemeroidy, nerovové problémy, úzkosti, nespavosť, výplachy očí, pečeň, žlčník. Vhodná kombinácia je ruman a zázvor.

Ďatelina lúčna /Triforium pretense/

Stimulant, protikrčové účinky, upokojenie, tlmí bolesť, silná detoxikácia, dýchanie, vhodný pre

oslabených ľudí a deti. Používa sa do všetkých zmesí.

Kelp /Laminaria digitata/

Morská riasa, vysoko alkalická potravina, vysoký obsah minerálnych látok a stopových prvkov, vysoký obsah jódu, podporuje detox lebo viaže ťažké kovy, chráni pred ožiarením a ťažkými kovmi.

 

Žihľava /Urtica dioica/

Detox a dodáva energiu. Kosti, klby, koža, krv. Kombinovať s púpavou, cesnakom medvedím. Obsahuje vit C, B, K.

Lapacho /Tabebuia serratifolia/

Biologicky aktívne látky protimikróbom a plesniam, protizápalová, antioxidant, zvyšuje imunitu.

 

Lopúch (Arctium)

Silné detoxikačné účinky. Ošista krcvi, kože, pečene, obličiek. Odstraňuje ťažké kovy z krvi (aj ortuť),

protirakovinový, antibakteriálny, protiplesňové účinky, močopudný – pri obličkách. Koreň – tinktúra, odvar, prášok.

Medovka lekárska /Melissa officinalis/

Upokojuje, proti nespavosti, znižuje nadúvanie a plynatosť, protivírusové účinky.

 

Nechtík lekársky (Calendula officinalis)

Listy aj kvety – proti pliesňam, baktériám, zápalom ä žalúdočná sliznica – zvyšuje imuniitu, lymfa, koža, klby, svaly...

Noni /morinda citrifolia/

Hlavne Noni z Tahity – kvôli pôde vulkanického pôvodu.detox, harmonizácia org. Regenerácia. Imunita, dýchanie, hormonálny systém, nervy, stres, trávnie.

 

Oman pravý /Inula Hellenium/

Korene antimikrobilány účinok, pomáha vykašliavať, dýchacie ústroje.

 

Orech čierny /Juglans nigera/ - parazity, zastavuje hnačky.

Ostropestrec mariánsky /Sylibum marianum/ - regenerácia a ochrana pečene a žlčníka, extrakt zo semien, podporuje novotvorbu pečeňových buniek.

 

Malina (Rubus ideaus)

Jemná detoxikácia, vhodný pre ženy ktoré chcú otehotnieť, pre deti.

Palina pravá /Artemisia absinthum/

Parazity, antimikrobiálny účinok, protikrčová, proti nadúvaniu, tonikum, trávenie.

 

Rebríček obyčajný /Achillea millefolium/

Proti horúčke, poteniu, kŕčom, zápalom hlavne močových ciest, vylučovanie žlče, tlmí bakteriálnu hnačku. Upokojuje.

Schizandra chinensis

Proti kašlu a nespavosti, zlepšuje mentálne schopnostia pamäť, regeneruje pečeň, zrak, sluch.

 

Púpava lekárska /Taraxacum officinalis/

Pečeň, obličky, nie je návyková ani toxická, dá sa užívať dlhodobo. Trávenie, zápcha, koža, znižuje tlak, odstraňuje opuchy.

Smilax lekársky /Smilax officinalis/

Močopudný, tonikum, stimulant. Plynatosť v črevách, reuma, paazity, kožné ekzémy.

 

Echinacea purpurová (Echinacea purpurea) – imunita, lymfa, zápaly, alergie, kašeľ, autoimuntné ochorneia, koža.

Tymián /Thymus vulgaris/ - antioxidant, antimikrobiálne účinky, kašeľ, pľúca, bolesti v krku, dýchanie.

PEČEŇ

Pečeň vyjadruje životný postoj, hodnotenie. Ukazuje náš vzťah k svetu a k ľuďom, to, ako dokážeme milovať, tolerovať nedostatky druhých, ustupovať ak treba, aj keď náš názor je najbližšie pravde. Stav pečene ukazuje, či s pokorou prijímame úlohy a výzvy života, ako sa vieme tešiť zo života. Sú producentom i barometrom našej celkovej životnej nálady, ukazujú pochopenie zmyslu nášho života, náš celkový temperament. Pečeň je centrom psychickej látkovej premeny.

Oslabuje ich nemiera, prehnaná rozpínavosť, príliš veľa jedla, sexu, pitia. Učia nás správnu mieru vo všetkom. Učia nás zbavovať sa jedovatosti, hnevu, agresie. Majú obrovskú regeneračnú schopnosť – tak ako aj my – vždy sa môžeme vrátiť do pôvodného stavu lásky. Slabosť pečene sa prejavuje zhoršenou schopnosťou vyrovanť sa s vplyvmi prostredia – ALERGIE!

V pečeni nie je nič pokorného a pokojného, jej choroby sú prudké, razantné, dynamickejšie než iné: migrény (pocit, že praskne hlava), väčšinou pravostranné. Rýchla pomoc – nohy do studenej vody, až ľadovej, vydržať kým sa dá, opakovať niekoľko krát. Sú to zlostné nekontrolovateľné záchvaty hnevu. Tiež podráždenosť, frustrácia, rozmrzelosť, žiarlivosť, depresia. V bežnom živote to znamená, že naše rozhodnutia, životné plány, schopnosť presadiť sa závisia od našej pečene. Negatívnymi emóciami si pečeň oslabujeme, berieme jej energiu. Negatívne emócie by sme mali nechať cez nás len pretiecť, neuchovávať ich v sebe, staré krivdy nechať odísť. Naša duša si potrebuje všetko vyskúšať, bez ohľadu na to, v akej je telesnej schránke. Za každou emóciou je nejaký orgán. Zhoršený stav pečene – stav pokožky, jej suchosť a šupinatenie. 

 

RECEPTY

 

Vhodné potraviny: artyčok, baklažán, bazala, mrkva, zeler, červená repa, špenát, brokolica, cesnak, hliva ustricová, citrón, hrozno, zázvor, kurkuma, jedlé gaštany.

 

Zmes na harmonizáciu pečene: rovnaké diely – smil piesočný, púpava lekárska koreň, nechtík, očianka rostovova. Keď nemáme smil, nahradiť ostropestrecom. Najprv povaríme smil 510 minút, tým zalejeme ostatné byliny. Mrkva obyčajná: obsahuje látky, ktoré pomáhajú pečeni regenerovať sa.

Okrem varenej mrkvy, šťavy s mrkvy, užívať mrkvové semená: pomlieť, 3 x  denne pol čajovej lyžičky.

 

Pestrec mariánsky: pomlieť semená, užívať 3 x denne čajovú lyžičku. Nemlieť do zásoby. Je to najlepšia forma užívania pestreca. Vhodná je aj tinktúra. Rademachova tinktúra: pripravíme si samostatne tinktúry: lastovičník, pestrec, benedikt lekársky, hotové tinktúry zmiešame, z každej po 50 ml.

Čakanka obyčajná: koreň čakanky chráni pečeň. Užívame v zmesiach, alebo pijeme praženú, ako náhradu za kávu.

Fľaškovec obyčajný (Lagenaria siceraria): najbohatší zdroj cholínu, konzumujeme ako tekvicu. Cholín obsahuje aj pastierska kapsička, jablčník, listy senovky gréckej.

Archangelika čínska: lieči cirhózu pečene. Čaj na podporu činnosti pečene: 100 g koreňa púpavy, 50 g koreňa čakanky, 50 g koreňa omanu pravého, 20 g žihľavy, 20 g mäty piepornej. Zmiešame korene, 1 Pl tejto zmesi zalejeme 250 ml studenej vody, pomaly privedieme k varu, povaríme 3-4 minúty, týmto odvarom zalejeme žihľavu a mätu, necháme odstáť 10 minút, precedíme. Pijeme pomaly, po dúškoch 3 x denne medzi jedlami. 

Gemmoterapia: žito, jalovec, čierna ríbezľa, schizandra, nechtík, pestrec, borievka, pištek, rozmarín. Sú to tinktúry z púčikov rastlín. 

 

Ruský recept: rovnaké diely sladovky hladkoplodej, ruže, žihľavy, vratiča, mäty. Zmes spevňuje membrány pečeňových buniek.

ŽLČNÍK

Žlčník riadi uschovávanie a vylučovanie žlče. Je to zelenožltá číra tekutina, je potrebná na trávenie potravy. Ľudia so zdravým žlčníkom nepodliehajú natoľko stresu, ľahko sa dostávajú z ťažkostí a tlakov okolia. Oslabený žlčník sa prejavuje bojazlivosťou, nerozhodnosťou, nespavosťou, nepokojným spánkom, ťažkými snami, človek nedokáže rozlíšiť podstatné od nepodstatného, príčinu od následku, dobré od zlého, je zahorknutý, považuje sa za obeť, nevie odpúšťať. Je negatívne naladený, vzťahovačný, chamtivý, má premrštenú sebadôveru, je agresívny. Dlhodobo akumulovaný negatívny psychický potenciál ega sa premenil na psychický jed a ten útočí na organizmus.

 

RECEPTY

Žlčníkové kamene: večer nastrúhame čiernu redkvičku, trocha posolíme, pridáme hnedý cukor. Cez noc pustí šťavu, ráno ju zlejeme, alebo vylisujeme. Užívame denne 50-100 ml, nie viac, po dobu 2-3 týždne. Súčasne pijeme čaj: 60 g šalvie, 40 g prasličky, 30 g harmančeka, 30 g púpava koreň, 30 g slamihy piesočnej, 30 g koreňa čakanky.

Zápal žlčníka, kamene, záchvaty: 30g g mäty piepornej, 20 g zemežlče, 20 g medovky, 10 g paliny pravej, 10 g nátržníka husieho.

Žlčníková kolika: obklad z ľanového semena. Asi 200 g ľanového semena vložíme do ľanového vrecúška, nahrejeme nad parou, primerane teplé prikladáme na oblasť pečene. Môžeme urobiť aj obklad so zeolitu a nahriateho ricínového oleja.

Nedostatočná činnosť žlčníka: tinktúra z jaseňa, pišteka, rhodioly, schizandry, leuzey šuštivej, nechtíka, lastovičníka, brezy.

Blizny kukurice: obsahujú éterické oleje, tuky, vit.C, K a saponíny, ktoré majú priaznivý vplyv na žlčník.

Podpora práce žlčníka: 50 g pamajoránu, 30 g koreňa púpavy, 20 g repíka, 10 g mäty piepornej.

SRDCE

 

Srdce je sídlom našej duše, centrum nášho organizmu, vládca všetkých orgánov. Škodí mu každý extrém a vychýlenie z rovnováhy. Ak zabúdame na to, že srdce a rozum musia byť v rovnováhe. Veda

potvrdila, že naše fyzické telo i psychický život neriadi mozog, ale srdce. Ono vydáva rozhodnutia a mozog len vyšle príslušné povely na uvoľnenie enzýmov, hormónov a ostatných látok, ktoré reagujú na aktuálny stav tela a jeho okolia.

Porucha srdcového rytmu: srdce zabezpečuje nielen rytmus prúdenia krvi, ale aj rytmus nášho života. Krátkodobé výpadky rytmu zvládne, ale nesmú byť časté. Musí mať priestor na regeneráciu. Ak mu

nedoprajeme dostatok pokoja a relaxu, upozorní nás na to. Napríklad –často chceme urobiť veľa pre druhých, obetovať sa...ale v kútiku srdca cítime, že to nie je správne. Ideme proti svojmu srdcu. Rytmus narúša aj fajčenie, zlá životospráva, nesprávne životné tempo, chýba rovnováha. Priepasť medzi túžbou a realitou.

Vysoký tlak: snaží sa všetko ovládať, podľa seba riadi iných. Chce mať všetko pod kontrolou, okolo seba má stres, chaos. Príliš široký záber aktivít. Príliš rozumový, logika prevláda.

Nízky tlak: nedokáže čeliť surovosti a agresivite okolia. Malá chuť do života, porazenecké nálady, rezignácia.

RECEPTY

Na upokojenie srdcového rytmu: tinktúra z valeriány, alebo z hlohu.  

Alebo 2PL srdcovníka – čaj

Alebo 1Pl srdcovníka, 1 Pl rebríčka – čaj

Alebo, rovnaké diely medovka, hloh, chmeľ, srdcovník – čaj

Alebo, rovnaké diely- medovka, mäta, chmeľ, marinka vonná, levanduľa – čaj

 

Na posilnenie srdca: levanduľa 30g, materina dúška 30 g, valeriána 20 g, mäta 20 g, harmanček 20 g, rasca 15 g. – zmiešať, čaj.

Na búšenie srdca: 50 g hloh, 20 g kôra krušina jelšová, 10 g sladovka hladkoplodá, 10 g jahoda list, 10 g rosička okrúhlolistá – povariť na miernom ohni, piť 2 x denne.

Gemmoterapia (od firmy Naděje) : pelargónia T31, pivonka T32, topoľ T42, breza P2,po breze jelša P36.

Alebo: 3 diely hlohu, 2 diely medovka, 1 diel imelo – cez noc necháme macerovať v ¼ l studenej vody, pijeme počas dňa.

Alebo: 10 g valeriána, 10 g chmeľ -1PLzmesi zalejeme 150 g vriacou vodou, 30 min lúhujeme.

Alebo: 50 g materina dúška, 50 g pamajorán, 40 g valeriána, 30 g komonica lekárska...

Prevencia, alebo po infarkte: mleté semeno kôpru, 2-3 x denne.

Gemmoterapia: ginko, muškát ružový, breza, lieska, ľubovník, zmes ľubovník-mäta-šalvia-medovka, ježibaba , arónia , hloh , šišak bajkalský , rekonvalescencia po infarkte – kukurica, po mozgovej

mŕtvici ľubovník , ježibaba guľatohlavá.

Sedmoro korenia pre chudokrvných: kardamom 1 diel, senovka grécka 1 d, škorica 1 d, bobkový list 2 d, fenykel 3 d, peper 4 diely zázvor 6 d. Všetko jemne pomlieť a zmiešať s medom. Užívame po lyžičkách- posilňuje činnosť srdca aj mozgu, tvorba krvi, lepšie trávenie, 2-.3 x denne ČL.

Na dobré zloženie krvi: 25 g púpavy, 20 g list breza, 20 g malina list, 20 g žihľava, 15 g baza kvet, 5 g nechtík.

Alebo: 10g breza, 10 g žihľava, 5 g baza kvet, 5 g trnka kvet. Ráno a večer.

Alebo: 10 g sedmokráska, 40 breza, 25 g ostružina lsit, 2 dávka denne, aj osladiť sa dá.

 

Korienkový čaj:

1.koreň lopúcha väčšieho, koreň púpavy, petržlenu, ihlice tŕnistej, 10 min variť pol l vody, vychladnúť. Výborný čistiaci čaj.

2.koreň púpavy, čakanky, pýr plazivý, púpava bezlodyžná.

Krvotvorba – jedna z nalepších bylín je rebríček.

Pri občasnom kolísní tlaku, proti krvácaniu, urýchľuje zrážanlovosť krvi, vhodný aj pri chemoterapii. čaj, prášok – spolu spráškom z koreňa čakanky a škorice. 3-4 x denne.

Indický recept na upchaté srdcové cievy: citrónová šťava, zázvorová šťava, cesnaková šťava, jablčný ocot – po jednom hrnčeku.

Všetko zmiešame a varíme tak dlho, až sa objem tekutín zmenší na 3 hrnčeky, asi pol hodiny, odstaviť, vychladnúť, potom 3 hrnčeky medu vmiešať, uchovávať vo fľaši. Užívame 1 PL ráno na lačno.

Zázvorová kúra na prečistenie ciev: do 1l brandy dáme 3 PL mletého zázvoru, 2-3 týždne macerujeme.

Prevencia mŕtvice: rovnaké diely koreňa archangeliky, valeriány, vňate nátržníka husieho, majoránky, šalvie, fialky, yzopu. 1Pl zaliať ¼ l jablčného muštu, 10 min lúhujeme – ak nemáme mušt, stačí aj voda

Likér na predchádzanie mŕtvice: do 1l červeného vína dáme 2 PL posekaných kvetov a koreňov nátržníka husieho, varíme na miernom ohni a odparíme na polovicu. Pijeme ráno kalíštek – tento recept už od Hippokrata!

Cievy: 2 diely veronika, po jednom diely ruta, pastierska kapsička, imelo. Do hotového čaju pridať po 1 ČL tinktúry z arniky a ginka.

 

Francúzsky čaj: 4 diely listu brezy a vňate žihľavy, 2 diely listov imela, po 1 diely rebríček, šalvia, mydlica, praslička. Do hotového čaju pridáme 1 Pl arnikovej tinktúry.

Cievy: rovnaké diely ľubovník, levanduľa, rozmarín,šalvia,medovka, veronika, zalejeme vriacou vodou, 2 šálky denne.

Alebo: rovnaké diely hloh, ruta, medovka,borák,žihľava, praslička.

Zníženie tlaku: magnólia veľkokvetá znižuje tlak hlavne na začiatku ochorenia. Tinktúra 1:10, denne 3 x 40-50 kv,,muži 60-70 kv, 1 mesiac, mesiac prestávka a znova užívame mesiac, stačia 3-4 cykly.

Zníženie tlaku: 15g imela, 15 g cesnak, 15 g breza list – 3 x denne čaj, alebo: 40 g imelo, 40 g hloh, 20 g harmanček, 15 g valeriána, 15 g medovky.

Alebo: 15 g imelo, 15 g breza, 15 g cesnak

Alebo: 10 g pamajorán, 50 g ovos siaty, 20 g srdcovník, 15 g medovka, 5g mäta.

Alebo: 50 g medovka, 25g hloh, 50 g mäta, 50 g valeriána

Šťava: 0,3 l šťava z červenej repy, 0,3 l šťava z mrkvy, 0,3 l medu, 3 PL šťava z koreňa chrenu, 3 Pl šťava z citrónu. Zalejeme vodou,, dáme do chladničky, užívame 3 x denne 1 Pl.

Gemmo: nechtík- žihľava T27, cesnak T4, lesklokôrovka T58, šišak P69

Na zvýšenie tlaku: dva diely rozmarínu, po jednom diely saturejky, yzopu, stavikrvu, kručinky.

Nízky tlak: maté T25, kukurica P26

Tell customers more about you.

Add a few words and a stunning pic to grab their attention and get them to click.

0907575629

Košice, Slovakia

©2017 by Bylinková Škola Matky Zeme. Všetky práva vyhradené.