top of page

Čaj na zníženie horúčky

Updated: Aug 22, 2022


V tomto článku sa pozrieme na tri bylinky, ktoré sú užitočné pri ochladzovaní tela pri horúčke.Byliny na ochladenie tela počas horúčky


Aj keď existuje veľa bylín, ktoré sa dajú použiť na ochladenie tela, našou obľúbenou kombináciou je kvet bazy čiernej (Sambucus nigra), kvet rebríčka (Achillea millefolium) a list mäty piepornej (Mentha x piperita).


Každá z týchto bylín má spoločný účinok: všetky sú to diaforetické byliny. Diaforetické byliny stimulujú kardiovaskulárny systém, zvyšujú periférny prietok krvi smerom k povrchu tela, čím otvárajú póry v pokožke a umožňujú únik tepla prostredníctvom potenia.


Bazové kvety majú aj sedatívne a relaxačné nervové vlastnosti, ktoré pomáhajú zmierniť a upokojiť myseľ a telo, keď je prítomná horúčka. Rebríček a mäta majú antimikrobiálne účinky, ktoré pomáhajú imunitnému systému počas aktívnej infekcie.


Keď je horúčka vysoká, bylinky môžu pomôcť telo ochladiť sa jemným, prirodzeným spôsobom. Tento recept je naplnený antimikrobiálnymi bylinami, ktoré stimulujú obehový systém a povzbudzujú telo k poteniu.


Ingrediencie


2 ČL kocúrnika (Nepeta cataria) nadzemné časti

2 ČL kvetu bazy čiernej (Sambucus nigra alebo S. canadensis).

1 ČL rebríčka (Achillea millefolium) nadzemných častí

1 ČL listu mäty piepornej (Mentha x piperita).


Pokyny


Zmiešajte bylinky v litrovej nádobe.

Zmes zalejte 2 šálkami práve prevarenej vody a nechajte lúhovať 1 hodinu.

Preceďte. Na použitie zohrejte a každých 30 minút vypite malé množstvo (približne ¼ šálky) čaju.


674 views0 comments

Σχόλια


bottom of page