top of page

Čo je to fytoterapia

Updated: Aug 1, 2022


Fytoterapia je odvetvie naturálnej (prírodnej) medicíny, ktoré v prevencii a terapii využíva účinné látky v rastlinách. Myslí sa celkový účinok rastlín, nielen stopové prvky, vitamíny a minerály, kyseliny a podobne, ale aj energetický systém rastlín. Patrí k najstarším liečebným metódam vôbec. Dalo by sa povedať, že fytoterapia je stará ako ľudstvo samo. Je zároveň základom všetkých, tzv. moderných metód medicíny, i keď sa tieto už dávno zákonmi prírody neriadia.


Základom liečby bylinami je ich priame podávanie v jednoduchej úprave. Čiže uživame ich čerstvé alebo sušené, vo forme čajov, obkladov, kúpeľov, inhalácií. Ďalej je možné užívať bylinné prostriedky – masti, oleje, extrakty, tinktúry. Najnovšie spracovanie bylín je vo forme homeopatík. Tu stačí na ich výrobu veľmi malé množstvo suroviny, sú bez vedľajších účinkov, absolútne bezpečné a lacné.


Použitie čerstvých bylín je obmedzené ročnými a vegetačnými obdobiami. Obsah účinných látok sa v rôznych ročných a dokonca i denných obdobiach líši. Je preto potrebné vedieť, kedy zberať jednotlivé rastliny (ráno, doobeda, obed... niekedy i presný časový interval).


Sušené byliny majú obmedzenú dobu využitia, pretože účinné látky sa postupom času strácajú.


Najčastejšie užitie bylín je per os– cez ústa, sú to čaje. Je najmenej efektívne, pretože organizmus musí spracovať a vylúčiť i látky nepotrebné i jedovaté, ktoré sa nachádzajú v bylinách a tak sa niektoré orgány zaťažujú a účinnosť bylín sa znižuje. Výnimku tvoria terapie pri ochorení obličiek, kedy je potrebné vypiť väčšie množstvo bylinkového čaju.


Inhalácie– tu sa nezaťažuje síce žalúdok ani iné orgány, ale predsa len musí organizmus určité množstvo balastných látok spracovať.


Vonkajšie používanie je najvhodnejšie, tu si telo vyberie len tie najvhodnejšie a najpotrebnejšie látky a tie nepotrebné ostanú „predo dvermi“.


Všeobecne platí, že mäkké časti rastlín sa spracovávajú vo forme nálevov (kvety, listy, vňate) a tvrdé – korene a kôra ako odvary.


512 views0 comments

Recent Posts

See All

Kommentare


bottom of page