top of page

Ďatelina a jej použitie

Updated: Aug 1, 2022


Predmetom zberu sú kvetné hlávky ďateliny červenej, ale aj bielej. Ak je to možné, zvolíme si radšej kvety červenej farby. Na našom území rastie okolo dvadsať druhov ďateliny, nie všetky majú terapeutické účinky.


Odpradávna bola ďatelina považovaná za kúzelnú rastlinu. Používala sa proti rôznym kúzlam a zlým duchom. Dodnes je štvorlístok pozostatkom magického pôsobenia ďateliny.


Jej meno sa dáva do súvislosti s troma obdobiami života ženy: mladosť– zrelosť– staroba. V prírodných náboženstvách ako bohyňa s troma tvárami, v kresťanstve ako Najsvätejšia trojica. Ak pri sebe nosíte ďatelinový trojlístok, mali by ste získať dar jasnozrivosti a tiež by ste mali byť schopní spájať minulosť, prítomnosť a budúcnosť. Výnimočný štvorlístok nám prináša nečakané šťastie.

POUŽITIE


Uplatňuje sa hlavne pri hnačkách, bronchitíde, rôznych druhoch kašľa, na kožné problémy, pri reumatizme, opuchoch lymfatických žliaz, pri cukrovke. Zvonku sa používa na kúpele. Pre značnú výživovú hodnotu ďateliny sa napríklad v USA vyrába množstvo potravinových doplnkov.


Tradičná čínska medicína uvádza, že ďatelina prečisťuje horúčavu, odstraňuje horúci jed, zrýchľuje krvný obeh. Jeho horká, trochu sladká a chladná povaha preniká hlboko do konštrukcie a vrstiev krvi. Jej účinok nastupuje po dlhšom užívaní, neprejavuje sa okamžite. Rastlina je dôležitou súčasťou liečby zatvrdlín.


Severoamerickí indiáni doporučovali ďatelinu na boľavé oči a ako prostriedok na spáleniny. Na jar jedli lístky ďateliny ako zeleninu, z tejto tradície prevzali americkí výrobcovia informácie o jej výživovej hodnote. V 19. storočí bola známa ako prostriedok pri onkologických ochoreniach, dnešné výskumy potvrdili prítomnosť protirakovinovej zlúčeniny genisteín. Táto zlúčenina pôsobí proti angiogenéze, čiže proti vytváraniu krvných ciev, ktoré zásobujú krvou rakovinový nádor.

V modernej fytoterapii sa doporučuje ako jemný prostriedok upravujúci funkcie organizmu i jeho jednotlivých orgánov. Okrem toho pôsobí aj protikŕčovo a sedatívne.

V gemmoterapii (liečba púčikmi rastlín) sa používa ako expektorans, antireumatikum a ako posilňujúci prostriedok v geriatrii.


Podľa tradície ďatelina nemá žiadne vedľajšie nežiadúce účinky a ani kontraindikácie. Posledné výskumy však ukázali, že štandardizované izoflavóny nie vždy chránia tkanivo prsníkov a maternice proti ťažkostiam v prechode. Nedoporučuje sa užívať ďatelinu pri zhubných nádoroch pozitívnych na receptory estrogénov, tiež pri nezhubných nádoroch, rast ktorých estrogény podporujú (naríklad ak mala žena v minulosti myómy).


Ďatelinu môžeme dobre kombinovať s inými bylinami. Napríklad pre posilnenie expektoračných účinkov volíme kombinácie s mätou, fenyklom, meterinou dúškou, tymiánom. Ako metabolikum ju môžeme kombinovať hlavne s koreňom a listom púpavy. Obsahuje veľa minerálnych látok a vitamínov: vápnik, draslík, horčík, fosfor, vitamíny A, C. Tradičná čínska medicína prisudzuje ďateline chuť horkú, trochu sladkú, čchi chladnú. Ovplyvňuje meridiány pečene, srdca a pľúc.

RECEPTY

Pri reumatizme robíme kúpele z odvaru ďateliny. Jeden večer kúpeme ruky, druhý večer nohy, vždy asi 10 až 15 minút. Voda by mala byť čo najteplešia. Celkovo urobíme 15 kúpeľov, spolu 30 dní. Po tejto kúre je vhodná desaťdňová prestávka, potom môžeme urobiť ešte 7 kúpeleľov.


Menopauza: ďatelina obsahuje 1 až 2,5% izoflavónov, látky zo skupiny fytoestrogénov, ktoré priaznivo pôsobia pri poklese produkcii pohlavných hormónov a preventívne chránia ženský organizmus pred rakovinovým ochorením, spôsobeným nedostatkom estrogénu. Odstraňujú návaly tepla pri menopauze, vyživujú stenčujúcu a vysychajúcu kožu a sliznice, majú priaznivý vplyv na hustotu kostnej hmoty a na cievnu sústavu.Užívame čerstvú rastlinu – kvety do šalátov, alebo pijeme bylinný odvar, jednu polievkovú lyžicu kvetov zalejeme 150 ml vriacej vody, 10 minút vylúhujeme, pijeme 3-4 x medzi jedlami.


Alebo táto zmes: 20 g ďateliny, 30 g šalvie, 20 g šištíc chmeľu obyčajného. Jednu čajovú lyžičku zmesi zalejeme horúcou vodou (70 °C), 3 minúty necháme vylúhovať, pijeme 3 x denne.


Bolestivá menštruácia: ďatelina obsahuje fytoestrogén formononentín, ktorý uvoľňuje kŕče a tlmí bolesti pri menštruácii. Užívame čaj: 40 g ďateliny, 30 g rebríčka, 20 g omanu (koreň), 20 g medovky, 20 g ruty vonnej. Jednu polievkovú lyžicu zmesi zalejeme 150 ml vriacej vody, necháme vylúhovať 15 minút, pijeme 3 x denne.


Nedostatočný krvný obeh: v TČM sa používa ďatelina pri riešení rôznych problémov spojených s nedostatočnosťou a malou pohyblivosťou krvi: 20 g ďateliny, 20 g hlohu (kvet a list), 15 g rozmarínu, 15 g srdcovníka, 10 g nechtíka. Jednu polievkovú lyžicu zmesi zalejeme 150 ml vriacej vody, 5 minút necháme vylúhovať, pijeme 3-4 x denne.


Obklady: pri stvrdnutých prsných žľazách, furunkuloch, bércových vredoch, ekzémoch, chronických ochoreniach kože používame obklad z čerstvých kvetov. Hrsť kvetov sparíme, masu priložíme na postihnuté miesto, prikryjeme plátnom, alebo plátno namočíme do odvaru z rastliny.


Neplodnosť (podpora dozrievajúceho vajíčka a ovulácie). Počas troch cyklov užívame denne túto kúru: pijeme 3 x denne čaj z ďateliny lúčnej, do ktorého pridávame od začiatku ovulácie (zistíte podľa merania telesnej teploty) tinktúru z alchemilky panenskej, 10 až 20 kvapiek (podľa hmotnosti). Po otehotnení prestaneme užívať, znižujeme dávky na nulu počas jedného týždňa.

2,772 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page