top of page

Ženské byliny – gynekológia

Updated: Mar 19, 2020

  1. Základná zostava bylín: alchemilka žltozelená, ľubovník, materina dúška, rebríček, pastierska kapsička, stavikrv vtáčí. Zo zmesi urobíme nálev, pijeme 2-3 x denne. Môžeme ho používať aj zvonku na výplachy pošvy a maternice.

  2. Po 1 ČL srdcovník, harmanček, 0,5 ČL zázvor, 0,5 ČL petržlen: povariť 5 min v 1 l vody, vylúhovať, každé dve hodiny užívať 2 ČL odvaru, po 4 dňoch znížiť na 2 ČL 3-4 x denne. Robíme súčasne kúpele s nechtíkom, rebríčkom, alchemilkou, tyminánom.

  3. Ženský čaj farára Weidingera: 4 diely rebríčka, 4 d šalvie, 4 d chmeľ šištice, po 3 diely ľubovník, medovka, po 2 dieloch alchemilky, nechtíka, po 1 diely yzopu. 2 ČL zaliať šálkou vriacej vody, 15 min lúhovať, piť ráno na lačno, počas dňa a tesne pred spaním, 3 týždne, potom 1 týždeň čaj iba z fenyklu a potom znova tento čaj.


4. Alebo: 25 g ľubovníka, 15 g medovky, 15 g alchemilky, 15 g rebríčka, 5 hloh, 5 baza čierna, 5 g nechtík, 5 g hluchvka.


5. Podľa dr. Theissea: 30 g rebríčka, 30 g alchemilky, 20 g harmančeka, 20 g pastierska kapsička.


6. Kŕče maternice: imelo ČL zaliať šálkou vody. Kúpele z odvaru z lístia imela takisto pomôžu. Alebo: nátržník husí povarený v 1 l mlieka, piť horúce.


8. Jarabina vtáčia – univerzálna ženská rastlina: jarabiny uvaríme, pretlačíme cez plátno. Na 1 kg šťavy pridať 0,5 kg cukru, 5-6 min povariť, plniť do fliaš. Užívame viackrát denne ČL.

1,554 views0 comments

Recent Posts

See All

תגובות


bottom of page