top of page

Ayurvédske rady na zmiernenie bolestivej menštruácie

Updated: Nov 17, 2022

Podľa ayurvédy je počas menštruácie Apana vayu (vayu je energia, ktorá prúdi všade okolo nás a aj v nás samotných) veľmi aktívna (čistí sliznicu maternice). Apana vayu riadi zostupný tok energie a nachádza sa v panve. Zvýšený obsah elementu vata v tele môže mať za následok príznaky ako úzkosť, strach a rozptýlenie, neschopnosť sústrediť sa, pocit chladu, zápcha a únava.


V dnešnom rýchlom svete je pre nás náročné spomaliť a venovať si oddych, ktorý tak veľmi potrebujeme predovšetkým počas našej menštruácie. Ženy, ktoré trpia bolesťami by sa preto mali snažiť nastaviť si jasné hranice a uvedomiť si dôležitosť zmeny životného štýlu.Rastliny a korenia, ktoré vám môžu pomôcť zmierniť bolesti:


1. Kurkumovník zedoárový

Je veľmi prospešný pri zmierňovaní menštruačných kŕčov. Môžete si zaobstarať kapsuly s hmotnosťou 300 až 450 mg alebo si pripraviť koreňový nálev z cca pol centimetra dlhého koreňa, ktorý povaríte v 50 ml vody, kým sa nezredukuje na polovicu.


2. Ajwain


Toto kuchynské korenie je veľmi účinné pri liečbe rôznych svalových a brušných kŕčov spôsobených menzesom alebo tráviacimi ťažkosťami. Vezmite si čaj Ajwain na úľavu pri svalových kŕčoch. Pridajte 2 štipky Ajwainu do 2 pohárov vody a varte ich, kým sa nezredukujú na polovicu. Pridajte med a pite dvakrát až trikrát denne.


3. Aloe Vera

Aloe je najlepšia priateľka ženy. Jedným z jej rozsiahlych účinkov v oblasti zdravia je úľava od bolesti pri menštruačných kŕčoch. Každé ráno vypite nalačno pohár šťavy z aloe vera. Ak ju nemôžete užívať každý deň, pite ju aspoň 3 až 5 dní pred menštruáciou a následne počas vašich dní.


4. Sezamový olej

Jemnými ťahmi nadol si masírujte spodné brucho sezamovým olejom. Najlepšie výsledky dosiahnete, ak olej najprv mierne zahrejete.289 views0 comments

Recent Posts

See All

Komentáře


bottom of page