top of page

Dýchacie cesty- recepty pre deti

Updated: Aug 1, 2022


Začiatkom dýchacích ciest je nos. Jeho úlohou je prvé čistenie vzduchu, jeho prehrievanie. Všetko v prírode dýcha, celý vesmír dýcha, bez dychu nie je život. Podľa náuky o analógiách, ak sa nám nedostáva vzduchu, signalizuje to preťaženie. Vnútorné napätie prekročilo únosnú mieru, ďalej už nie sme schopní vyrovnávať sa so stresujúcimi situáciami. Platí to pre dospelých, ale aj pre deti. Nádcha, zahlienenie, upchatie nosa, zápal horných dýchacích ciest nám signalizuje, že nemôžeme dať voľný priebeh emóciám, niečo alebo niekto nám blokuje prístup ku slobodnému rozhodovaniu, necítime radosť zo života, nemáme silu riešiť ďalšie konflikty. Niečoho je už priveľa, nos je uzavretý, príjímanie vonkajších podnetov je zablokované, obmedzené.


Recepty na čaje pri ochorení dýchacích ciest

Dýchacie orgány úzko súvisia so stavom čriev, hlavne hrubého čreva. Súčasťou prevencie i liečby dýchacích ciest je preto úprava stravy: obmedzenie mlieka a mliečnych výrobkov, rafinovaného cukru, bieleho pečiva, mäsa. Je nevyhnutné upraviť pH organizmu, prekyslenie spôsobuje premnoženie nežiadúcich baktérií, je jednou z hlavných príčin oslabenej imunity.

Fytoterapia ponúka vynikajúcu metódu liečby akútnych aj chronických ochorení dýchacích ciest– gemmoterapiu. Ide o liehovo-glycerínové výťažky z pupeňov rastlín. V pupeňoch je ukrytá najväčšia sila rastliny, je v nich všetko, čo potrebuje na vývoj a rast počas celého roka. Tinktúry môžu užívať aj deti od 3 rokov, diabetici i ľudia s ochorením pečene. Pre deti s ochoreniami dýchacích ciest je vhodná trojkombinácia (je to jedna tinktúra z púčikov troch rastlín) Ruža– jedľa hrab.


Dávkovanie pre deti: 1 kvapka na 2 kg hmotnosti, dávka sa rozdelí na tri časti. Ak má dieťa napríklad 20 kg, je to 10 kvapiek na deň, podávame ráno 4 kvapky, na obed 3 a večer 3. Zároveň podávame tinktúru Šampión poľný a Lesklokôrovka obyčajná (Reishi). Všetky pôsobia ako prírodné antibiotiká, majú protivírusové a protibakteriálne účinky, posilňujú imunitu, priaznivo ovplyvňujú dýchacie cesty, liečia sliznice, pomáhajú telu zbavovať sa toxínov. Šampión aj Reishi podávame po 5 kvapiek 3 krát denne. Celkovo to bude vyzerať takto: ráno 4 kvapky gemmoterapie, plus 5 kvapiek Šampiónu a 5 kvapiek Reishi= spolu 14 kvapiek. Na obed 3 kvapky gemmoterapie, 5 kvapiek Šampiónu, 5 kvapiek Reishi, večer to isté. Výťažky nakvapkáme do vlažného čaju, alebo vody, necháme 1– 2 minúty postáť a podáme dieťaťu.


Z osvedčených prostriedkov, ktorý si môžeme pripraviť aj sami, je yzopový sirup: 100 yzopu zalejeme 700 ml vriacej vody, necháme vylúhovať až do vychladnutia, potom precedíme a vmiešame 1 kg medu, uschovávame v chlade, podávame 6 – 8 polievkových lyžíc denne.


Z bylinkových čajov je vhodný napríklad tento: 25 g sladovky hladkoplodej, 20 g vňati tymiánu, po 10 mg koreňa ibiša lekárskeho, listu podbeľa, vňati yzopu, vňati slezu, po 5 g kvetu divozelu a badyánu. Pijeme niekoľkokrát denne, môžeme sladiť medom. Do čajov vyberáme byliny, ktoré obsahujú saponíny, ktoré znižujú povrchové napätie hlienov a umožňujú lepšie vykašliavanie (okrem uvedených bylín ešte napríklad skorocel, koreň mydlice lekárskej, kvet prvosienky), ďalej byliny s obsahom slizov, ktoré vytvárajú na zapálených slizniciach ochranný film, zápal sa lepšie hojí (topoľovka, kostihoj, lišajník islandský, podbeľ), byliny s antiseptickým a dezinfekčným pôsobením (materina dúška, tymián, majoránka, pamajorán) a byliny s vysokým regeneračným účinkom (žihľava, praslička, konopnica žltkastobiela, všetky druhy horčiakov).


Inhalácie: harmanček a podrvené borievky. Domáca sauna– v kúpeľni vytvoríme paru, dieťa dýcha najprv len niekoľko minút, neskôr čas pobytu predlžujeme. Natierať hrudník, hrdlo a šiju propolisovým maslom: kúsky očisteného propolisu rozpustíme v pretopenom masle (nie margarín a umelé tuky), precedíme, uschovávame v dobre uzatvorených nádobách, v tme a chlade.


Obklady: nahriaty tvaroh s fenyklom a anízom, alebo podusená cibuľa na troške vody. Majme na pamäti, že žiadna bylinka nepomôže tam, kde vládne napätie, hnev, agresivita, stres, alebo apatia a beznádej. Pomôžme našim deťom vyvíjať sa a rásť slobodne, s radosťou, bez zbytočnej prísnosti, obmedzujúcich príkazov a hlavne– bez strachu. Prajem vám veľa lásky a porozumenia.


899 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page