top of page

Jarné rastliny

Pečeňovník trojlaločný (Hepatica nobilis, alebo H.triloba)

Existuje aj H.transilvanica, H. japonská...

Rastie po celej Európe, v Karpatoch je vzácnejší. Vyberá si svetlejšie zmiešané lesy, vápenité až neutrálne pôdy, mierne vlhké. Má typické trojlaločné kožovité listy, jednofarebné, alebo so striebornou kresbou. Kvety sú modré, niekedy fialové, do ružova, biele, výrazné, kvitnú pred rozvitím sa listov, od apríla do mája. Plne otvorené sú len za slnečných dní. Matholi:“ ...veľmi pomáha pečeni. Má prirodzenosť horúcu. Pitie tejto spanilej rastliny otvára zapchatú pečeň, vypudzuje moč a piesok, čistí obličky a mechúr. Je veľmi liečivá pri poranení hrude, čriev a iných veľkých úrazov, lebo ich spája a hojí. Rovnaký účinok má aj voda vypálená z neho. Pečeňovník rozomletý na prášok, vypitý v množstve plnej lyžice s dúškom kyslého vína uzdravuje a lieči prietrže u mláďat, musí ale pri nich zotrvať mnoho dní, ako píše Baptista Sardus. Doporučuje ho aj na vonkajšie použitie:“ Táto bylina a jej voda slúži proti všetkým bolestivým opuchom, uzdravuje rany a vredy. Preplachovanie úst odvarom listov vo víne zmenšuje výsevy v ústach, opuchy mandlí.“ Ľudmila Thurzová:“ Listy zbierame bez stopky po odkvitnutí. Obsahuje saponíny, glykozid hepatrilobin, anemol, triesloviny ai. Používa sa ako expektorans – na odkašliavanie, cholagogum – podpora tvorby žlče. Má antibakteriálne účinky pri ochorení pečene, pri chronickej bronchitíde, tuberkulóze. Pozor! Vo väčších dávkach je jedovatá.“


Čaj na odkašliavanine: 1 diel listov pečeňovníka, 1 diel lipy, 1 diel mäty, 1 Pl zaliať 250 ml vriacej vody, 15 min lúhovať. Prvosienka bezlodyžná (Primula acaulis)

Herball – John Gerard (1545-1611), History of Plants (1636): “Istý praktikujúci z Londýna, ktorý bol známy liečením šialenstva potom, čo urobil svoje liečenie náležitým pozorovaním telesným, navykol si každý rok v mesiaci máj liečiť svojich pacientov týmto spôsobom: vezmite listy a kvety pvosienky bezlodyžnej, mierne ich povarte v pramenitej vode a troške ružovej a čistcovej vode. Pridajte trochu pepru, cukru, masla, preceďte a vypite.“ Vážky sú spojené s stransformáciou, pretože zahajujú život vo vode a končia ho ako bytosti zeme a neba. V Írsku sa hovorí, že víly sa menia na vážky a ich pravú totožnosť jen možé odhaliť tak, že si trieme viečka prvosienkou bezlodyžnou.


Prvosienka jarná, (Primula veris), Wiesen-Schlusselblume

Je čiastočne chránená, môže sa trhať len vňať a kvety, nie korene. Môžeme zbierať aj prvosienku vyššiu (Primula eliator), je o trochu statnejšia a kvet má iný odtieň žltej. Prvosienka obsahuje saponíny a silice, vit C. kyselinu kremičitú, saponíny, glykozidy. Saponíny – riedia hlieny, zlepšujú ich vykašlivanie, tlmia neproduktívny kašeľ. Pôsobí tiež močopudne, prispieva k rozpadu močových a obličkových kameňov a celkovému upokojeniu, na zápaly priedušiek a pľúc, nespavosť, migrény. Do zmesí na reumu, pri nervovej triaške, psychogénne podmienených bolestiach hlavy. Saponíny sú hlavne v koreňoch -ak ich zoženieme – pozor na dávkovanie: na jednu dávku stačí 0,5 g koreňa/výhonku v prášku, alebo v náleve.


Využitie je u rôznych autorov rôzne, niektorí doporučujú odvar, iný nálev, ja sa prikláňam k nálevu. Pri samostatnej aplikácii podávame 2- 4 šálky denne. Vhodná je aj tinktúra – používame ju na problémy so sliznicami, dýchacími cestami, neurologických problémoch, miernediuretikium, kardiotonikum, celkové tonikum. Pôsobí v malom dávkovaní. Je vhodná do zmesí – sladovka, bazalka, skorocel, koreň ibiša, tymián, aníz, list podbeľ, yzop, divozel. Pri tehotných a kojacich ženách – menšie dávky, inak ok.

Čaj na dýchacie cesty: 5 dielov tužobník brestový, 3 diely prvosienky, 1 diel tymiánu. Čaj na nespavosť: 3 diely betoniky, 2 diely prvosienky, 1 diel levandule. Čaj na obličkové kamene: 3 d zlatobyle, 2 d stavikrv vtáčí, 2 d prvosienky, 1 diel lomikameň.

Prvosienkové víno: macerovať v bielom víne – 50 ml niekoľkokrát denne.

Nespavosť: 100 g prvosienky, 50 g levandule, 20 g ľubovníka, 10 g koreňa valeriány. Piť pred spaním. Prvosienkové cukríky: roztlačíme kvety, pridáme cukor, trocha vody, povariť, odpariť vodu...

Zápal pľúc: odvar z 1 Pl koreňa,15 min necháme vyluhovať v studenej vode, potom vodu privedieme k varu, odstavíme, 10 min lúhujeme, precedíme, pijeme 3 šálky medzi jedlami.

Krvné podliatiny: odvar zo 40 g koreňa na 0,25 ô vody, 15 min variť prikryté, precediť, prikladať na podliatiny. Dna, reumatizmus, migréna...: 10 g celej rastliny prelejeme 1 l vriacej vody, 10 min lúhujeme, piť 1 šálku denne dlhodobo.


Mgr. Iveta Henzelyová

713 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page