Kurkuma

Aktualizace: 19. bře 2020

V našom prostredí ide o dovážanú kurkumu. Drogou je koreň jasno žltej farby. Osahuje kurkumin, dobre rozpustný v etanole. Je súčasťou zmesi korenia kari.


Účinok:

Znižuje zhlukovanie krvných doštičiek. Výskyt trombóz v zemiach, kde sa kari konzumuje pravidelne, je dramaticky menší než u nás. Má anticholesterolové pôsobenie. Má fibrinolytickú aktivitu. Pomáha udržovať krv v krvnom riečišti. Fibrin je potrebný na dobrú zrážanlivosť krvi pri poranení, ale nadmerné množstvo fibrinu môže byť nebezpečné.


kurkuma

Všetky tieto vplyvy sú krátkodobé. Telo si žiada dodávať pomoc touto a podobnými rastlinami dovtedy, kým škodlivé látky kolojú v krvi a pod. Kurkuma ruší účinky škodlivých látok (toxínov, chemikálie...), posilňuje činnosť pečene odfiltrovať tieto látky a regenerovať bunky zasiahnuté toxínmi. Keď skončí potreba liečiť – ratlina prestane pôsobiť.


Ovplvyňuje aj žlčník a žlčové cesty. Zvyšuje tvorbu žlče, uľahčuje jej odchod do čriev, tlmí zápaly v tejto oblasti aj kŕče ktoré ich sprevádzajú. Preto sa používa pri žlčníkových kameňoch a problémoch pečene, ktoré súvisia s tvorbou a odtokom žlče. Vhodná je hlavne pri cholangititíde– zápal veľkých žlčovodov vedúcich do čriev, ale aj malých kanálikov zbierajúciach žlč z pečene do žlčníka.


Bráni kvasnej a hnilobnej dyspepsii (kurkuma, puškvorec, rasca, fenikel), podporuje chuť na jedlo.


Dávkovanie– do jedál. Okrem toho práškovaná na dve špičky noža niekoľkokrát denne. Vhodné kombinácie: mletý puškvorec, rasca, fenikel, aníz, senovka grécka, archangelika, oman. Nedoporučuje sa pri upchatých žlčovodoch, žltačke, ak je žlčník zahnisaný a jeho stimulácia by mohla viesť k jeho prasknutiu.

664 zobrazení0 komentář

0907575629

Košice, Slovakia

©2017 by Bylinková Škola Matky Zeme. Všetky práva vyhradené.