top of page

Kurkuma

Updated: Mar 19, 2020

V našom prostredí ide o dovážanú kurkumu. Drogou je koreň jasno žltej farby. Osahuje kurkumin, dobre rozpustný v etanole. Je súčasťou zmesi korenia kari.


Účinok:

Znižuje zhlukovanie krvných doštičiek. Výskyt trombóz v zemiach, kde sa kari konzumuje pravidelne, je dramaticky menší než u nás. Má anticholesterolové pôsobenie. Má fibrinolytickú aktivitu. Pomáha udržovať krv v krvnom riečišti. Fibrin je potrebný na dobrú zrážanlivosť krvi pri poranení, ale nadmerné množstvo fibrinu môže byť nebezpečné.


kurkuma
kurkuma

Všetky tieto vplyvy sú krátkodobé. Telo si žiada dodávať pomoc touto a podobnými rastlinami dovtedy, kým škodlivé látky kolojú v krvi a pod. Kurkuma ruší účinky škodlivých látok (toxínov, chemikálie...), posilňuje činnosť pečene odfiltrovať tieto látky a regenerovať bunky zasiahnuté toxínmi. Keď skončí potreba liečiť – ratlina prestane pôsobiť.


Ovplvyňuje aj žlčník a žlčové cesty. Zvyšuje tvorbu žlče, uľahčuje jej odchod do čriev, tlmí zápaly v tejto oblasti aj kŕče ktoré ich sprevádzajú. Preto sa používa pri žlčníkových kameňoch a problémoch pečene, ktoré súvisia s tvorbou a odtokom žlče. Vhodná je hlavne pri cholangititíde– zápal veľkých žlčovodov vedúcich do čriev, ale aj malých kanálikov zbierajúciach žlč z pečene do žlčníka.


Bráni kvasnej a hnilobnej dyspepsii (kurkuma, puškvorec, rasca, fenikel), podporuje chuť na jedlo.


Dávkovanie– do jedál. Okrem toho práškovaná na dve špičky noža niekoľkokrát denne. Vhodné kombinácie: mletý puškvorec, rasca, fenikel, aníz, senovka grécka, archangelika, oman. Nedoporučuje sa pri upchatých žlčovodoch, žltačke, ak je žlčník zahnisaný a jeho stimulácia by mohla viesť k jeho prasknutiu.

1,365 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page