top of page

Likér zo zlatobyle

Žiariaca zlatobyľ nás naplní svetlom v nadchádzajúcich chladných mesiacoch.


Prečo si túto slnečnú bylinku nespracovať v rámci prípravy na nadchádzajúcu sezónu jesene a zimy? Likér zo zlatobyle je originálnym spôsobom jeho použitia. Likéy sú pomerne jednoduché na prípravu, sú krásnymi darčekmi na sviatky a sú aj liečivé.Čo potrebujeme:


1 šálka čerstvej vňate zlatobyle obyčajnej (alebo ½ šálky sušenej vňate)

50 g nakrájanej hrušky

1 tyčinka škorice (Cinnamomum zeylanicum)

Brandy na zaliatie (asi 250 ml). Môžete tiež použiť iný alkohol, ako je bourbon, vodka,...

Med podľa chuti.


Postup:


Do hrnca vložte hrušky, zlatobyľ a škoricu s litrom vody a nechajte variť, kým sa objem nezníži takmer o jednu tretinu. Odstráňte z tepla a preceďte. Po vychladnutí pridajte med a potom pridajte 250 ml brandy. Dobre premiešajte, aby sa všetko spojilo. Prelejte do čistých, vysušených vysterilizovaných fliaš. Fľašu označte a uchovávajte v chladničke približne dva týždne. (Iný postup s dlhšou životnosť likéra nájdete na našom blogu). Užívame po lyžičkách. Tento likér je skvelý na upokojenie nervovej sústavy alebo aj na trávenie (ako aperitív po jedle). Robíte si doma vlastné likéry? Ak nie, vyskúšajte ich čaro a skvelú chuť.


168 views0 comments

Comments


bottom of page