top of page

Menopauza- zmiernenie jej príznakov prírodnou medicínou

S pribúdajúcimi rokmi a klesajúcim prísunom vajíčok, vaječníky postupne produkujú menej estrogénu. Práve táto zmena hladín hormónov spôsobuje príznaky menopauzy. Menopauzálne príznaky môžu zahŕňať: - Návaly horúčavy - hlási ich 75% žien - Nočné potenie - Nespavosť - Vaginálna suchosť, ktorá môže spôsobiť, že sex bude bolestivý - Svrbivá pokožka - Bolestivé kĺby - Úzkosť a zlá nálada


Čo nám radí prírodná medicína:


Viesť zdravý životný štýl


Odborníci na menopauzu sa zhodujú, že zdravá vyvážená strava s množstvom celozrnných potravín a ovocia a zeleniny môže pomôcť telu vyrovnať sa s menopauzálnymi zmenami. Cvičenie je tiež dôležité. Vedci si myslia, že aktivita môže pomôcť zmierniť stres a depresiu, vďaka čomu sa váš mozog lepšie vyrovná s príznakmi menopauzy. Môžete vyskúšať jogu; predbežný výskum zistil, že pravidelná jóga môže zmierniť návaly horúčavy.

Bylinky


Šalvia


Šalviové prípravky sa už stovky rokov tradične používajú ako prírodné prostriedky na menopauzu. Predpokladá sa, že šalvia pomáha zmierniť celý rad príznakov vrátane návalov horúčavy a nočného potenia. V roku 2011 švajčiarski vedci zistili, že u žien užívajúcich tabletu čerstvých šalviových listov každý deň došlo k zníženiu návalov horúčavy o 50% za štyri týždne. Po pokračovaní v užívaní šalvie sa návaly medzi účastníkmi do 8 týždňov znížili o 64%. Podľa rovnakej štúdie by šalvia mohla tiež znížiť psychologické príznaky menopauzy, ako sú zmeny nálad, o 47%.Vitamín E

Vitamín E je známy pre svoju schopnosť podporovať zdravú pokožku a oči, ale výskumy ukazujú, že by to mohol byť aj prírodný liek na menopauzu. Štúdia z roku 2007 publikovaná v časopise Gynaecologic & Obstetric Investigation uvádza, že ženy v menopauze, ktoré užívali 400 mikrogramov vitamínu E každý deň počas štyroch týždňov, zaznamenali menej návalov horúčavy a návaly horúčavy, ktoré zaznamenali, boli menej závažné.8 Okrem toho, vitamín E môže tiež pomôcť zmierniť bežné kožné problémy, ako je svrbenie kože v menopauze, a to jednak požitím, jednak lokálnym použitím. Vitamín E upokojuje kožné problémy tým, že pôsobí ako antioxidant, chráni pokožku pred poškodením, posilňuje bariéru pokožky pred voľnými radikálmi a udržuje jej zvlhčovacie vlastnosti. Vitamín E nájdete v avokáde, orechoch a semenách, rastlinných olejoch, ako je olivový olej, a v rôznych výrobkoch starostlivosti o pleť, ako sú krémy, séra a oleje.


Ginko-biloba- posilnenie libida


Iránska štúdia z roku 2014 zistila, že ženy užívajúce ginkgo bilobu ako bylinný prostriedok na menopauzu každý deň počas 30 dní pociťovali väčšiu sexuálnu túžbu v porovnaní s tými, ktoré užívali placebo. Ukázalo sa tiež, že ginkgo biloba pomáha zmierňovať niektoré psychologické príznaky menopauzy- vrátane problémov s pamäťou a miernej úzkosti.


Ľubovník bodkovaný

Je známy skôr pre svoj účinok na nízku náladu, ale takisto znižuje príznaky menopauzy, ako sú návaly horúčavy a nočné potenie. Ľubovník bodkovaný pomáha pri úzkosti. Čierna rasca

Prieskum štúdií na 1400 ženách v menopauze zistil, že užívanie čiernej rasce v menopauze znížilo návaly horúčavy a potenie o 25%


1,449 views0 comments

Comentarios


bottom of page