top of page

Princíp fungovania aromaterapie

Aromaterapia je riadené používanie esenciálnych olejov na podporu a zlepšenie duševného i fyzického zdravia človeka. Je to nástroj jemnej prírodnej terapie, ale má silu zasiahnuť hlboko do psychiky človeka, uvoľniť tak myseľ a pozdvihnúť jeho ducha.


Esenciálne oleje (EO) pôsobia na človeka niekoľkými spôsobmi. V prvom rade prostredníctvom čuchu, ďalej vnútorne, tam sa čuch neaktivuje, molekuly EO pôsobia na nervové vlákna.


Aromaterapia ovplyvňuje psychiku, emócie, nervovú sústavu, vnútorné orgány, telové systémy, telo, dušu aj ducha.


Esenciálne oleje sú prchavé rastlinné látky. Získavajú sa mnohými metódami, z nich najčastejšia je metóda destilácie, potom nsleduje lisovanie za studena, používajú sa rozpúšťadlá.


V rastlinách sa nachádzajú v jej rôznych častiach - v olejových vačkoch vo vnútri listov (eukaliptus, céder), v žliazkach na povrchu listov (mäta, šalvia), v okvetných lístkoch (ruža), v pupeňoch (klinček), kvitnúcej vňati (majoránka), v celej rastline (rebríček), plody a vetvičky (jalovec), plody, kvety a kôra -pomaranč, v semenách (fenykoel, aníz, koriander...), v živici (myrha, kadidlo), v dreve (santal, ružové drevo), v ihličí (borovica, smrek),vo výhonku (zázvor).


Esenciálne oleje sú najéterickejšou a najsubtílnejšou zložkou rastlín. Sú v nich obsiahnuté všetky charakteristické vlastnosti rastliny a ich terapeutický účinok prebieha na vyšších úrovniach než účinky tela rastliny.


Aromaterapia je univerzálna – esenciálne oleje sa používajú orálne, inhalujú sa, pri masážach, kúpeľoch, obkladoch, ... Pôsobia na troch úrovniach: ovplyvňujú psychiku človeka, vyvolávajú v nás určité pocity, pôsobia aj na fyzickú úroveň – vedecky je dokázaný vplyv emócií na vznik i na liečbu ochorení, dokonca je uznaná ich prvoradosť ako príčin chorôb. Tretia úroveň je energetická – môžeme ju využívať tak ako akupunkturisti využívajú ihly na vyrovnanie prúdenia energií.Vôňa


Vôňe dodávajú nášmu životu magický rozmer, rozvíjajä fantáziu, emocionalitu, vášnivosť, vyvolávajú minulé obrazy, zážitky, spomienky, sú ako stroj času. Vieme sa preniesť okamžite do konkrétnej minulej situácie (vôňa babičkinho koláča), rovnako aj do negatívnych situácií.


Čuch a sluch sú dva najsilnejšie zmysly. 70% našich zážitkov tvoria čuchové vnemy.


Pri vdýchnutí molekúl EO v jednotlivom nervovom vlákne vznikne vzruch, ktorý je nesený neurotransmitermi do oblasti mozgu, ktorá je zodpovedná za čuch – nachádza sa tam hypofýza, hypotalamus, limbický systém a ďalšie štruktúry. Podnety prichádzajúce do tohto centra pôsobia aj na vedľajšie nervové štruktúry, ktoré ovplyvňujú emočný stav človeka.


V pamäti človeka sa už od narodenia vytvára pamäťová banka. Pachové spomienky ostávajú v podobe obrázkov, vnemov, predstáv, emócií, nie v podobe slov alebo definícií.


Čuchový analyzátor je najstaršou štruktúrou mozgu. Vnímanie vôní zodpovedá za aktivitu životne dôležitých ľudských pudov – hlad, pohlavný pud, pud sebazáchovy. Čuch je zodpovedný aj za našu výkonnosť, aktivitu, motiváciu, čuch ovplyvňuje aj hormonálnu činnosť.


274 views0 comments

Comments


bottom of page