top of page

Skryté poklady v záhrade: jahodové listy na trávenie aj imunitu

Prehliadaš listy jahody? Nepremeškaj ich zber túto sezónu!

Jahodové listy vo svojej liečiteľskej praxi často používam v mojich čajových zmesiach, ako korigens. Čo to je? Znamená to, že zlepšuje chuť a kompozíciu zmesi


Z jej benefitov pre zdravie vyzdvihujem:

🌸podpora imunity

🌸sú protizápalové a pomáhajú pri chronických zápaloch

🌸sú výborné pre zlepšenie trávenia, harmonizú tráviaci trakt

🌸sú výborné pre detičky vďaka ich jemnému pôsobeniu


jahodové listy, jahody, bylinky, divoké bylinky

Jeden z najväčších benefitov jahodových listov spočíva v ich schopnosti podporiť imunitný systém. Obsahujú antioxidanty a vitamíny, ktoré môžu posilniť obranyschopnosť organizmu a pomôcť mu bojovať proti chorobám. Okrem toho majú aj protizápalové vlastnosti, ktoré sú prospešné pre osoby trpiace chronickými zápalovými ochoreniami.


Navyše, jahodové listy majú aj pozitívny vplyv aj na tráviaci systém. Ich jemné účinky harmonizujú tráviaci trakt a zlepšijú trávenie. Preto sú skvelou voľbou aj pre deti a ľudí s citlivejším žalúdkom.


Obsahujú aj látky, ktoré môžu pomôcť znížiť hladinu cukru v krvi, čo je dôležité najmä pre ľudí s cukrovkou alebo pre tých, ktorí chcú udržať stabilnú hladinu glukózy v krvi.

Tiež sú bohaté na antioxidanty, ako je kyselina elágová, ktorá je známa svojimi protinádorovými vlastnosťami. Tieto antioxidanty chránia telo pred voľnými radikálmi a pomáhajú predchádzať poškodeniu buniek. Okrem toho jahodové listy majú aj diuretické účinky, čo znamená, že pomáhajú odplavovať prebytočnú vodu z tela a podporiť detoxikáciu.


Vďaka svojim účinkom na zdravie srdca a ciev sú tiež užitočné pre kardiovaskulárne zdravie. Pomáhajú udržiavať zdravý krvný tlak a znižovať riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení. Celkovo možno povedať, že jahodové listy sú malým pokladom, ktorý môže prispieť k celkovému zlepšeniu zdravia a pohody.


Urob si z nich čajík a kľudne ich skombinuj s inými jarnými bylinkami.

Napríklad: s listami ostružiny a listami maliny.


PS: samozrejme najlepšie je nájsť ich v prírode (alebo z vlastnej záhrady), nezbierame ich ak boli chemicky ošetrené.


🌿 Myslíš, že tieto liečivé listy nájdeme aj na bylinkovom kurze? 🤔 Uvidíme, už 24.-26.5 🩷 v Starej Lesnej. Sama som zvedavá, čo všetko nás na lúkach čaká. Posledné miesta ťa čakajú na linku v bio 🚀10 views0 comments

Comments


bottom of page