top of page

SOFORA JAPONSKÁ

Updated: Jul 26, 2020

Je to ker až strom, podobá sa na agát, s hustou rozvetvenou korunou, hladkými zelenými vetvami. Listy sú tmavozelené nepárnosperené až 25 cm dlhé, lístky tenké, vajcovité, na líci tmavé na rube akoby osrienené. Kvet je drobný, žltý, pripomína kvet z čeľade motýľokvetých. Kvetenstvo je lata, plod lusk. Je pestovaný v záhradách a arboretách.


Droga: kvetové pupene.

Obsahové látky: 17% rutínu, soforin, quercetin, polysacharidy amlosa a rhamnosa, organické kyseliny...
Účinok: rutín– pružnosť a pevnosť ciev. Kŕčové žily, bércové vredy, cievne trombózy, zápaly žíl.


Astma – podpora dýchania. Mierne znižuje tlak. Je močopudná. Ovplyvňuje CNS bez toho, aby pôsobila sedatívne. Zastavuje krvácanie spôsobené väčšou priepustnosťou ciev. Má výrazné protizápalové účinky.


Podávame v podobe krátkeho 2 minútového vareného odvaru. Denne 2-4 šálky. Tinktúra– 3 x denne po 20-25 kvapiek ženy, muži 25-30 kvapiek. Podáva sa samostatne ale aj v zmesiach. Nie sú známe kontraindikácie ani toxicita. Môžu užívať aj tehotné a malé deti.


Mimoriadne je účinná kombinácia s plodom alebo kvetom pagaštanu konského ako tinktúra.


Je to rastlina č.1 pri cievnych ochoreniach – lepšia než pohánka, ruta, čierna baza. Vhodné kombinácie: lopúch, praslička, sofora.

692 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page