top of page

SRDCOVNÍK OBYČAJNÝ

Updated: Aug 1, 2022


Leonurus cardiaca

Anglicky: Motherwort

Chuť: horká, ostrá, trochu chladná

Meridány: srdce, pečeň, močový mechúr, tenké črevo

Účinky: protikŕčové, kardiotonické, diuretické, vyvolácajúci alebo podporujúci menštruáciu, sedatívne účinky.

Zrýchľuje pohyb krvi, potlačuje bolesť, pri stavoch ako bolesť v maternici alebo v hrudi. Používa sa na liečbu takmer všetkých menštruačných problémov, pretože nielen oživuje krv, ale tiež reguluje menštruáciu. Pohyb krvi zrýchľuje vďaka svojej ostrosti, ale nepoškodzuje ju. Krv vyživuje a nespôsobuje jej stagnáciu.


Pomáha pri búšení srdca, nespavosti, hystérii, nepokoji. Pri stavoch kedy je “málo priestoru pre ducha", čo má za následok nepokoj. Je ľahko chladný– prečisťuje horúcosť krvi (z nedostatočnosti). Podporuje tvorbu krvi, keďže krv ovláda srdce, preniká takto aj do srdca.


Používa sa pri liečbe horúčosti v dráhe srdca a tenkého čreva so sprievodnými javmi ako podráždenosť, bolestivé močenie s malým množstvom moču a opuch. Odvádza horúčavu a podporuje močenie. Môže sa použiť aj na liečbu nervov a aj oparu– v počiatočnom štádiu, kým sa celkom prejaví.


Trvalka, s priamou, tuhou lodyhou, dorastá do 1 m aj viac, bohato vetvená, kvety má staroružovej farby.

Je niekoľko druhov srdcovníka– pravý, prostredný, chlpatý: z fytoterapeutického hľadiska sú rovnaké. Včelári ho radi vysadzujú. Je skromný na pôdu, ale musí mať svetlo a teplo. Ak ho chceme používať na liečebné účely, treba ho niekoľkokrát strihať– mladá vňať pred rozkvitnutím.

Droga: kvitnúca vňať, zbiera sa najlepšie poobede od 14.00 do 16.00. Pris pracovaní nepríjemne pichá, má nahorklú chuť a je bez zápachu.

Obsahové látky: glykozidy, horčíny, alkaloidy, triesloviny, kyslý saponín, flavonoidy, organické kysleiny (citrónová, jablčná, mliečna, vínna), kremičitany, stopy silice.

Účinok: Klinické štúdie sa líšia v jeho posudzovaní. Uvádzajú sa protichodné účinky – je to správne, pretože je to tonikum.


M á silnejší sedatívnejší účinok než kozlík, preto sa nasadzuje tam kde kozlík nezaberá, alebo nie je znášaný.


Srdcovník lieči sangvinikov. Ak títo ľudia chcú v živote niečo dokázať reagujú návalmi krvi do hlavy, hypertnziou, tachykardiou, bolesťami hlavy. Tu sa nasadí srdcovník. V akútnych prípadoch– 15 kv každú ¼ hodinu (ženy 12 kv) nie viac ako 10 x za sebou. Chronické– 3 x denne 35 kv muži, žeeny 25 kv.


Výrazne tlmí tachykardiu, pri vegetatívnych poruchách pôsobí kardiosedatívne. Angina pectoris, kardioskleróza, bolesti srdca od nadúvania– miešať s levanduľou, koreňom kozlíka a plodmi fenyklu. Pomáha pri chronickom meteorizme, srdcových palpitáciách. Nasadzuje sa v geriatrii, zvlášť pri ischemickej chorobe a vysokom tlaku. Zároveň pôsobí močopudne. Horčiny upravujú trávenie. Dobre pôsobí aj pri klimaktériiu, s návalmi a potením. Hystéria. Reguluje krvný obeh. Upokojuje srdcové neurózy, nepravidlený a zrýchlený tep. Tiež na problémy pečene, žlčníka, pankreasu. Na srdce pôsobí podobne ako náprstník– ale nie je jedovatý.

634 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page