top of page

Tužobník brestový

Updated: Jul 26, 2020

Tužobník brestový- Filipendula ulmaria/Spiraea ulmaria


Obsahové látky: flavonoidné kvercetinové glykozidy, fenolické glykozidy, spireiny, taníny, triesloviny a silice so salicylaldehydom a metylhesterom kyseliny salicylovej.


Zber: od konca mája, až do júla. Zbierame rozkvitnutú vňať nenapadnutú mšicami a múčnatkou. Sušíme vo zväzkoch, veľmi opatrne, kvety sú jemné a ľahko sa poškodia.

Je to veľmi známa rastlina, používala sa už v staroveku, je to jedna zo štyroch druidských bylín. Keď ju doktor Priessnitz (propagátor prírodnej liečby nemeckého pôvodu, 19.st.) začal preventívne podávať proti besnote, zistilo sa, že má antibakteriálne účinky, ničí napríklad Staphylococcus aureus a tiež Escherichia coli. V antike sa z tužobníka vyrábala masť na odstránenie opuchov a hrčí na tele. Korene sa používali ako diuretikum a proti epilepsii.

Korenistú vôňu po horkých mandliach využívali gazdinky na ochutenie zaváranín a medoviny, tiež ním odplašovali mole v šatníkoch a skladoch.


Liek modernej doby aspirín vďačí za svoje meno práve tejto rastline– Spiraea ulmaria – a-spiraea– aspirín. Na rozdiel od umelo vyrobeného lieku, obsahuje rastlina aj ďalšie látky, ktoré chránia tráviaci trakt pred účinkami kyseliny salicylovej.


V ľudovom liečiteľstve sa používa aj tužobník obyčajný– Filipendula hexapetala. Rastie na suchých lúkach a vo svetlých lesoch, často na vápenatej pôde. Kvety majú šesť korunných lupienkov a listy sa podobajú papradiam. Účinky: protizápalové, antacidné, upokojujúce, antireumatické, antiulcerózne, antiseptické, mierne diuretické.


Tužobník je kvôli obsahu kyseliny salicylovej (nachádza sa aj v kôre vŕby) známy hlavne ako rastlina znižujúca horúčku. Úspešne sa používa aj pri ochoreniach z prechladnutia, chrípkových infekciách, reumatizme, ochoreniach obličiek a močového mechúra, kvôli svojmu diuretickému účinku. Pôsobí aj ako nervinum, znižuje psychické napätie, stavy úzkosti, uvoľňuje spazmy svalov, odstraňuje bolesti svalov a kĺbov. Prekrvuje a pomáha mikrocirkulácii krvi. Zaznamenalo sa jeho použitie aj pri poruchách metabolizmu, ochoreniach sletiny a žalúdka.


Umenie používať rastlinu nielen ako čaj, tinktúru alebo masť, ale aj ako energiu a životnú silu, bola v dávnoveku dobre známa. Toto umenie dnes považujeme za tajomné, magické a nedostupné. To, že rastlina nepôsobí len svojimi obsahovými látkami, teda svojou hmotou, ale svojimi vibráciami a energiou veľmi účinne pomáha odstraňovať aj duchovné príčiny ochorení, vás naučíme na seminároch zameraných na fytoterapiu a tajnú reč rastlín. Tužobník napríklad pomáha tým, ktorí sa potrebujú osmeliť a dovoliť iným, aby vstúpili do ich blízkosti. Prináša veľkodušnosť, rovnováhu v braní a dávaní. Podporuje schopnosť tolerancie a akceptácie inakosti. Pripravuje na zmenu a vykročenie novým smerom. Pomáha zbavovať sa strachov z budúcnosti. Tužobník nám pomôže nájsť hlboko ukryté emócie, ktorým sa nechceme venovať, alebo sa ich nevieme zbaviť. Už jeho názov napovedá, že jeden z jeho najsilnejších účinkov je splnená túžba po láske, po blízkosti milovaného človeka. Ako kadidlo sa tužobník využíva ak chceme priestor harmonizovať, dosiahnuť pokoj a vyrovnanie. Zmierňuje napätie po hádkach. Používal sa aj do zmesí lásky. Kelti ho používali na ochranu proti zlým duchom a démonom.
Naučíme vás pripravovať z tužobníka tinktúru, obklady, alebo čaj. Čaj sa používa pri nachladnutí a chrípke na zníženie horúčky (aj ako kúpeľ nôh), pri duševnom nepokoji, úzkostiach, strese. Na podporun odvodnenia a pri ochoreniach obličiek a močových ciest, an prečisťovanie krvi, pri žalúdočných vredoch, pálení žáhy, bolestiach hlavy.

Obklady z čerstvej rastliny sa používajú pri zápaloch pľúc, pridušiek, poruchách prekrvenia, ekzémoch, psoriáze, akné, pri migrénach.

Nemali by ho užívať tehotné a dojčiace ženy, ľudia alergickí na kyselinu salicyovú. Nedoporučuje sa užívať ho dlhodobo.


Recepty:


Čaj na uvoľnenie psychického napätia, dobrý spánok: rovnaké diely tužobníka, lipy, harmančeka, medovky. Polievkovú lyžicu zmesi zalejeme 150 ml vriacej vody, necháme lúhovať 10 minút. Pijeme počas dňa medzi jedlami.


Bolesti halvy a kĺbov: rovnaké diely tužobníka a ploštičníka hroznatého (Cimicifuga racemosa). Polievkovú lyžicu zmesi zalejeme 1250 ml viracej vody, lúhujeme 10 minút, pijeme 3-4 x denne medzi jedlami, alebo pri atakoch bolesti.

Nočné potenia boelsti dolnej časti chrbta: podávať spolu s kôrou mahónie cezmínolistej, ako bežný bylinný čaj.


Pálenie žáhy, veľký smäd, krvácajúce ďasná: 50 g tužobníka, 35 g ibiša lekárskeho, 25 g repíka lekárskeho. Zmiešať, jednu polievkovú lyžicu zaliať 150 ml vriacej vody, lúhovať 10 – 15 minút, piť pred jedlom.


Prechladnutie, chrípka, horúčka: jednu polievkovú lyžicu tužobníka zalejeme vriacou vodou, 5 minút lúhujeme, osladíme medom, pijeme 2-4 šálky denne.

Alebo: 30 g tužobníka, 30 g kvetov bazy čiernej,20 g listov maliny (alebo malinovej šťavy), 20 g vresu. Zmes zalejeme vriacou vodou, pijeme 2-4 x denne.


Obličkové kamene, ochorenia močových ciest: po 10 g koreňov tužobníka, ihlice tŕnistej, žihľavy dvojdomej. Zmes koreňov dáme do studenej vody, pomaly privedieme k varu, na miernom ohni povaríme 5 minút. Necháme prikryté lúhovať 15 minút. Precedíme. Pijeme jednu kávovú lyžičku v 100 ml vody 3 x denne.

Z tradičného ruského ľudového liečiteľstva sa nám zachoval tento recept na výrobu tužobníkového likéru – tinktúry: koreň rastliny pokrájame a naložíme na týždeň do vodky tak, aby bol celý zakrytý. Občas pretrepeme. Precedíme, užívame po čajových lyžičkách.


3,221 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page