top of page

Tužobník brestový

Updated: Jul 26, 2020

Tužobník brestový- Filipendula ulmaria/Spiraea ulmaria


Obsahové látky: flavonoidné kvercetinové glykozidy, fenolické glykozidy, spireiny, taníny, triesloviny a silice so salicylaldehydom a metylhesterom kyseliny salicylovej.


Zber: od konca mája, až do júla. Zbierame rozkvitnutú vňať nenapadnutú mšicami a múčnatkou. Sušíme vo zväzkoch, veľmi opatrne, kvety sú jemné a ľahko sa poškodia.

Je to veľmi známa rastlina, používala sa už v staroveku, je to jedna zo štyroch druidských bylín. Keď ju doktor Priessnitz (propagátor prírodnej liečby nemeckého pôvodu, 19.st.) začal preventívne podávať proti besnote, zistilo sa, že má antibakteriálne účinky, ničí napríklad Staphylococcus aureus a tiež Escherichia coli. V antike sa z tužobníka vyrábala masť na odstránenie opuchov a hrčí na tele. Korene sa používali ako diuretikum a proti epilepsii.

Korenistú vôňu po horkých mandliach využívali gazdinky na ochutenie zaváranín a medoviny, tiež ním odplašovali mole v šatníkoch a skladoch.


Liek modernej doby aspirín vďačí za svoje meno práve tejto rastline– Spiraea ulmaria – a-spiraea– aspirín. Na rozdiel od umelo vyrobeného lieku, obsahuje rastlina aj ďalšie látky, ktoré chránia tráviaci trakt pred účinkami kyseliny salicylovej.


V ľudovom liečiteľstve sa používa aj tužobník obyčajný– Filipendula hexapetala. Rastie na suchých lúkach a vo svetlých lesoch, často na vápenatej pôde. Kvety majú šesť korunných lupienkov a listy sa podobajú papradiam. Účinky: protizápalové, antacidné, upokojujúce, antireumatické, antiulcerózne, antiseptické, mierne diuretické.


Tužobník je kvôli obsahu kyseliny salicylovej (nachádza sa aj v kôre vŕby) známy hlavne ako rastlina znižujúca horúčku. Úspešne sa používa aj pri ochoreniach z prechladnutia, chrípkových infekciách, reumatizme, ochoreniach obličiek a močového mechúra, kvôli svojmu diuretickému účinku. Pôsobí aj ako nervinum, znižuje psychické napätie, stavy úzkosti, uvoľňuje spazmy svalov, odstraňuje bolesti svalov a kĺbov. Prekrvuje a pomáha mikrocirkulácii krvi. Zaznamenalo sa jeho použitie aj pri poruchách metabolizmu, ochoreniach sletiny a žalúdka.


Umenie používať rastlinu nielen ako čaj, tinktúru alebo masť, ale aj ako energiu a životnú silu, bola v dávnoveku dobre známa. Toto umenie dnes považujeme za tajomné, magické a nedostupné. To, že rastlina nepôsobí len svojimi obsahovými látkami, teda svojou hmotou, ale svojimi vibráciami a energiou veľmi účinne pomáha odstraňovať aj duchovné príčiny ochorení, vás naučíme na seminároch zameraných na fytoterapiu a tajnú reč rastlín. Tužobník napríklad pomáha tým, ktorí sa potrebujú osmeliť a dovoliť iným, aby vstúpili do ich blízkosti. Prináša veľkodušnosť, rovnováhu v braní a dávaní. Podporuje schopnosť tolerancie a akceptácie inakosti. Pripravuje na zmenu a vykročenie novým smerom. Pomáha zbavovať sa strachov z budúcnosti. Tužobník nám pomôže nájsť hlboko ukryté emócie, ktorým sa nechceme venovať, alebo sa ich nevieme zbaviť. Už jeho názov napovedá, že jeden z jeho najsilnejších účinkov je splnená túžba po láske, po blízkosti milovaného človeka. Ako kadidlo sa tužobník využíva ak chceme priestor harmonizovať, dosiahnuť pokoj a vyrovnanie. Zmierňuje napätie po hádkach. Používal sa aj do zmesí lásky. Kelti ho používali na ochranu proti zlým duchom a démonom.
Naučíme vás pripravovať z tužobníka tinktúru, obklady, alebo čaj. Čaj sa používa pri nachladnutí a chrípke na zníženie horúčky (aj ako kúpeľ nôh), pri duševnom nepokoji, úzkostiach, strese. Na podporun odvodnenia a pri ochoreniach obličiek a močových ciest, an prečisťovanie krvi, pri žalúdočných vredoch, pálení žáhy, bolestiach hlavy.

Obklady z čerstvej rastliny sa používajú pri zápaloch pľúc, pridušiek, poruchách prekrvenia, ekzémoch, psoriáze, akné, pri migrénach.

Nemali by ho užívať tehotné a dojčiace ženy, ľudia alergickí na kyselinu salicyovú. Nedoporučuje sa užívať ho dlhodobo.


Recepty:


Čaj na uvoľnenie psychického napätia, dobrý spánok: rovnaké diely tužobníka, lipy, harmančeka, medovky. Polievkovú lyžicu zmesi zalejeme 150 ml vriacej vody, necháme lúhovať 10 minút. Pijeme počas dňa medzi jedlami.


Bolesti halvy a kĺbov: rovnaké diely tužobníka a ploštičníka hroznatého (Cimicifuga racemosa). Polievkovú lyžicu zmesi zalejeme 1250 ml viracej vody, lúhujeme 10 minút, pijeme 3-4 x denne medzi jedlami, alebo pri atakoch bolesti.

Nočné potenia boelsti dolnej časti chrbta: podávať spolu s kôrou mahónie cezmínolistej, ako bežný bylinný čaj.


Pálenie žáhy, veľký smäd, krvácajúce ďasná: 50 g tužobníka, 35 g ibiša lekárskeho, 25 g repíka lekárskeho. Zmiešať, jednu polievkovú lyžicu zaliať 150 ml vriacej vody, lúhovať 10 – 15 minút, piť pred jedlom.


Prechladnutie, chrípka, horúčka: jednu polievkovú lyžicu tužobníka zalejeme vriacou vodou, 5 minút lúhujeme, osladíme medom, pijeme 2-4 šálky denne.

Alebo: 30 g tužobníka, 30 g kvetov bazy čiernej,20 g listov maliny (alebo malinovej šťavy), 20 g vresu. Zmes zalejeme vriacou vodou, pijeme 2-4 x denne.


Obličkové kamene, ochorenia močových ciest: po 10 g koreňov tužobníka, ihlice tŕnistej, žihľavy dvojdomej. Zmes koreňov dáme do studenej vody, pomaly privedieme k varu, na miernom ohni povaríme 5 minút. Necháme prikryté lúhovať 15 minút. Precedíme. Pijeme jednu kávovú lyžičku v 100 ml vody 3 x denne.

Z tradičného ruského ľudového liečiteľstva sa nám zachoval tento recept na výrobu tužobníkového likéru – tinktúry: koreň rastliny pokrájame a naložíme na týždeň do vodky tak, aby bol celý zakrytý. Občas pretrepeme. Precedíme, užívame po čajových lyžičkách.


Kurzy Bylinkovej Školy vás pozývajú do sveta byliniek.

2,973 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page