Leto je obdobím hojnosti energie, dlhých slnečných dní a tepla. V tradičnej čínskej medicíne (TČM) má leto mnoho rôznych asociácií, ktoré ho definujú a tým nám pomáhajú pochopiť, ako zostať v rovnováhe. Aby sme trochu osvetlili kontext leta, jeho živlom je oheň, farba červená, emócia radosť a riadiacimi orgánmi sú srdce a tenké črevo. Jedným zo spôsobov, ako si toto leto udržať zdravie, je upraviť svoje návyky tak, aby sme podporili svoje srdce.
Srdce, ktorého hlavnou funkciou srdca je cirkulácia krvi v celom tele, je hlavným orgánom spojeným s letným obdobím a ako takému by sme mu mali venovať veľkú pozornosť a vyživovať ho, aby zostalo zdravé.
Srdce a Shen
V TČM je duševná činnosť spájaná so srdcom. Táto duševná aktivita je v čínskej medicíne známa ako Shen (duch). Shen je viac ako naša myseľ a zahŕňa mentálnu a emocionálnu stránku človeka, vrátane vedomia, myslenia, vnímania, inteligencie a duchovnej energie. Shen sídli v srdci a prostredníctvom krvi cestuje v našom tele. Zdravé srdce je preto kľúčové pre jasnú myseľ, emocionálnu stabilitu a dobrý spánok.
Leto je najvhodnejším obdobím na upokojenie a vyživenie nášho Shen. Keď je element ohňa vyvážený, myseľ je pokojná, spánok je zdravý a srdcový orgán je silný a zdravý. Ak nie je element ohňa vyvážený, môže dochádzať k depresii alebo prebytku radosti, ktorá sa prejavuje ako mánia. Medzi príznaky nevyváženého elementu ohňa patrí pálenie záhy, nespavosť, nepokoj, nervozita, tráviace ťažkosti, vyrážky, búšenie srdca a nadmerné potenie.
Tenké črevo, párový orgán spojený s letom v TČM, je zodpovedné za oddelenie čistého od nečistého. Keď srdce nie je v rovnováhe, nebude správne fungovať ani tenké črevo, brat srdca. U mnohých ľudí sa to prejavuje ako tráviace ťažkosti: vracanie, nevoľnosť, hnačka atď.
Jednoduchý spôsob, ako vyživiť srdce je technika známa ako „uzemnenie“ (grounding), ktorá v poslednom desaťročí získava na popularite a veda ukazuje, že môže byť veľmi prospešná. Stačí chodiť alebo stáť v tráve bosý. Energia zo zeme je neuveriteľná a veľmi liečivá. Vnímanie zvukov prírody, vône kvetov, sviežeho vánku,... Prijímanie energie všetkými zmyslami je veľmi uzemňujúce a má upokojujúci účinok na myseľ a telo.
Srdce a jeho duchovný význam
Srdce nám umožňuje robiť veci vedome, byť ukotvený v prítomnosti, primerane reagovať. Je sídlom veľkej psychickej aktivity: zabezpečuje našu schopnosť vstupovať do vzťahov, komunikovať s druhými, mať dobrú pamäť, pokojný spánok. Srdce dáva lásku, ale aj ju prijíma. Otvárame sa druhému človeku a púšťame ho do svojich najtajnejších hĺbok, zároveň sa stávame zraniteľnými, pretože takto obnažení sme vystavení napospas vývoju, ktorý nedokážeme ovplyvniť. Nevieme niekoho prinútiť, aby nás miloval, nevieme dopredu, ako vzťah dopadne. Je preskúšavaná naša viera v dobro a vyšší duchovný princíp.
Srdce je stredom našej bytosti.
Srdce ovplyvňuje naše mentálne a emocionálne zdravie, hlavne pamäť, náš model myslenia. Ak je srdce zdravé, vedomie človeka je šťastné a pokojné. Myslenie a schopnosť vnímania je ostrá, spí pokojne a hlboko, je emocionálne vyrovnaný.
Ak je energia srdca príliš slabá: nespavosť, zlá pamäť, veľa snov, nesúvislá reč, chorobná túžba rečniť, neschopnosť ovládať city, hlasný smiech, bujará srdečnosť, chronický pesimizmus, stavy úzkosti a strachu, strach zo smrti, nevoľnosť pri pohľade na krv. Nedostatok sebalásky, slabý pocit vlastnej hodnoty, niekedy krutosť, nenávisť, prehnané rozčuľovanie či nadšenie, citový chlad a nepokoj.
Srdce je pre vedeckú medicínu len pumpa, alebo sval. Stále viac sa však potvrdzuje to, čo tvrdili naši predkovia: srdce je stredom človeka, domovom jeho duše, sídlom jeho intuície.
Paracelsus píše, že srdce je schopné prijímať astrálne svetlo, svetlo hviezd, kozmu, spirituálne impulzy, ktoré potom posiela do celého tela krvou, ako nositeľkou života. Srdce bolo pre neho prijímačom vyšších impulzov.
Aristoteles nazval srdce „nehybným hýbateľom“. Vnímal, že rozum, logika je priradená mozgu, ale chápanie, pochopenie, božská logika je priradená srdcu. To, čo chápe srdce sa mozog pokúša porozumieť.
Hildegarda z Bingenu považovala srdce za domov duše. Prirovnávala ho ku kozubu, ktorý je uprostred príbytku. „Myšlienky vystupujú z horúceho srdca tak, ako stúpa dym komínom hore ku chladnému mozgu, ktorý ich preinterpretuje. Oheň spolu s chladnou analýzou mozgu vytvára súmernú myšlienku. Srdce je základ života a úkryt poznania dobra a zla.“
Staraj sa o svoje telo v každom ročnom období! To sa naučiš so mnou, na bylinkových kurzroch. Ten najbližší bude vo Vyhniach, už 6.-8.9. zaži zber byliniek v prírode, nauč sa ako ich spracovať a užívať.
תגובות