top of page

Valeriána a jej účinky na naše zdravie

Updated: Aug 1, 2022


Účinok valeriány


Mierne, ale veľmi účinné sedatívum. Tlmí stavy vzrušenia, nervozitu, úzkosti, duševné napätie. Vo vyšších dávkach pôsobí ako hypnotikum.  Veľmi dobre ovplyvňuje srdcovú neurózu. Pôsobí spazmolyticky.


Je to tonikum– nervy posilňuje ale ak treba, upokojuje. Lieči nervozitu, výpadky pamäte, depresiu, nespavosť, závrate, nepokoj, vzrušenie. Usmerňuje pečeň a uvoľňuje depresie. Pri stavoch zahradenia čchi z naplnenosti, ak je po jedle pocit preplnenia, kašovitá hnačka, rozpínanie brucha a podbruška, tlak v hrudi, spojený s bolesťou pod rebrami.


Na utíšenie bolesti (rôzne)– väčšie dávky, najlepšie tinktúra, je potrebné začať s malými dávkami a postupne zvyšovať. Vyššie dávky vyvolávajú ospalosť. Pri bolesti súvisiacej s tupým poranením– kombinovať ju s ľubovníkom a arnikou. Môže sa aplikovať na rany, modriny a zapálené miesta.


Dioskoridés: píše o valeriáne ako o zahrievacej stimulujúcej rastline, vhodnej pri menštruácii, pri bolesti pri močení a pichaní v boku– ako diuretikkum.


Plinius: “Pomáha pri všetkých druhoch upchania a dusenia vo všetkých častiach tela, či sa už prejavejú boelsťou v hrudi alebo v boku a odstraňuje ju".


Culperer: valeriánu zaradil do rovnakej skupiny rastlín ako sladovka hladkoplodá, hrozienka, aníz– pre tých, ktorí trepia dýchavičnosťou a majú problémy s kašľom. Pomáha im otvárať cesty a ľahšie vykašľávať hlien. Pomáha vyháňať vietor v bruchu.


Niektorí autori hovoria o protikŕčovom účinku valeriány– ale je to len veľmi slabý účinok, protikŕčový účinok je v rámci celkového relaxačného pôsobenia na celé telo. Nie je určená na dlhodobejšie podávanie, pre citlivých jedincoch nastáva tolerancia, prestáva účinkovať.

Vhodná je do kombinácií s medovkou– pri nervozite a rozčúlení, v kombinácii s chmeľom ju používame pri nespavosti psychického pôvodu.


Tachykardia a arytmia- valeriánu kombinujeme so srdcovníkom a mätou.


Depresie z vonkajších vplyvov: koreň valeriány a vňať bazalky necháme prejsť varom, 10 min vylúhovať. Užívame medzi jedlami.


299 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page