top of page

Alchemilka- rastlina alchymistov

Názov tejto bylinky- alchemilka, (Alchemilla vulgaris), pochádza z arabského slova Alkemelych (alchýmia). Dostala ho vďaka svojim liečivým účinkom, ktoré boli považované za zázračné. Jej alchymistické schopnosti spočívali aj v kvapôčkach jej "rosy", ktoré na jej listoch ostávajú aj počas slnečných dní. Nejde o naozajstnú rosu, ale o výlučky alchemilky, ktoré sa zachytávajú na vnútornej strane jej listov. Tie boli v dávnych dobách súčasťou mystických elixírov. V alchýmii je rosa považovaná za posvätnú tekutinu, ktorá v sebe má silu "nebeského ohňa". Tá bola schopná započať trasnformáciu "dokonalosti" v človeku.


Nešlo o dokonalosť v našom ponímaní, ani o nesmrteľnosť tela. Išlo o proces sebarozvoja a strastlivosti o dušu.

Menej poeticky, alchemilka bola považovaná za bylinku, ktorá prináša krásu- s jej "rosou" si dievčatá umývali tvár.


alchemilka, bylinky, bylinka, prirodna medicina,

Planetárne súvislosti


Alchemilka, podobne ako mnohé rastliny z čeľade Ružovité (Rosaceae), je pod vplyvom Venuše, planéty známej svojimi uvoľňujúcimi účinkami (v bylinnej astrológii). Niektoré rastliny pod vplyvom Venuše uvoľňujú napäté tkanivá a majú antispazmodické vlastnosti, zatiaľ čo iné obnovujú tonus príliš uvoľnených tkanív. Alchemilka, ako rastlina pod vplyvom Venuše, sa zaoberá najmä stavom vlhkosti/relaxácie tkanív.


Vplyv Venuše sa rozširuje na orgánové systémy riadené touto planétou, ktoré zahŕňajú ženský reprodukčný systém, obličky a močové cesty. Alchemilka efektívne obnovuje funkčný tonus a rovnováhu týchto oblastí.


Okrem toho Venuša vládne cievam. Zohráva kľúčovú úlohu pri tonizovaní žíl, čím predchádza problémom ako napr. kŕčové žily. Tento aspekt vplyvu Venuše možno pozorovať v mnohých účinkoch alchemilky.


Táto bylinka je spojená s elementom Vody a preto priaznivo účinkuje na orgánový celok pod vládou Vody. To sú, podľa tradičnej čínskej medicíny, obličky a močový mechúr.

Jej pôsobenie vidíme v oblasti panvového dna (u žien i mužov), kde krásne preliečuje obličky ale i maternicu.


Jednou významnou vlastnosťou tejto byliny je jej schopnosť riešiť stagnáciu tekutín a nadmerný únik tekutín v tele. Jej "rosa" stelesňuje harmonizujúce účinky alchemilky na nerovnováhy súvisiace s tekutinami. Na spirituálnej úrovni zohráva úlohu pri uvoľňovaní nahromadených emocionálnych a traumatických skúseností súvisiace s našim lonom.


Jej pôsobenie na telesné tekutiny súvisí aj s jej účinkami na "ženské" orgány- úprava menštruačného cyklu, problémy s jeho vynechávaním, PMS, menopauza,... Považuje sa za klasickú ženskú bylinku, ktorá nesmie chýbať v čajových zmesiach určených na harmonizáciu ženského organizmu.


Priprav si čaj na bolestivú menštruáciu:

Na bolestivú menštruáciu je vhodný tento čaj: 5 dielov alchemilky, 4 diely rebríčka, 3 diely archangeliky, 3 diely rozmarínu.

1 polievkovú lyžicu zmesi zalejeme 200 ml vriacej vody, 10 minút lúhujeme, precedíme, pijeme 3 x denne.


Kedy alchemilku zbierame?

Alchemilku môžeme zbierať počas celého leta. A to vňať, ktorú sušíme v tenkých vrstvách. Vysušenú rastlinu môžeme použiť aj do vydymovacích zmesí na harmonizáciu ženskej energie, uvoľnenie napätia či nervozity.Iveta

36 views0 comments

Comments


bottom of page