top of page

Podbeľ- jeho účinky a recepty

Updated: Aug 1, 2022


Podbeľ je typickou slizovitou drogou. Sliz chráni veľmi dobre zapálené sliznice dýchacích ciest. Na liečbu podbeľom dobre reagujú hlavne starší ľudia. Dokáže totiž tlmiť kašeľ, ale podporuje aj vykašliavanie hlienu, ak je to potrebné. Je to základná droga pri liečbe astmy. Uplatňuje aj ako pomocné liečivo pri cukrovke, pretože obsahuje zinok, ktorý zlepšuje využitie inzulínu.


Kvety pôsobia hlavne protikŕčovo, list zase slizovito. Obidve časti rastliny môžeme využívať aj zvonku, na obklady alebo omývanie ekzematických miest, alebo ako kloktadlo. Veľmi účinný je suchý zábal z listov podbeľa, najlepšie čerstvých, ktorý používame pri reume alebo na bolesti kĺbov. Zábal by mal trvať aspoň jednu hodinu. Kašovitý obklad z podrvených čerstvých listov a sladkej smotany, môžeme podávať na kŕčové žily. Necháme pôsobiť cez noc.


Podbeľ má dokázateľné priaznivé pôsobenie na podráždené sliznice žalúdočno-črevného traktu.


Listová droga je veľmi vhodná na prípravu liečivého klystíru pri zápaloch hrubého čreva, pri vredovej chorobe hrubého čreva a pri Crohnovej chorobe. Tu je vhodné kombinovať podbeľ s nátržníkom strieborným. Spôsob užívania Podbeľ sa nedoporučuje na dlhodobé užívanie, pretože obsahuje niektoré škodlivé látky, ktoré by pri dlhodobom užívaní mohli spôsobiť nežiadúce účinky. Na vnútorné aplikácie nepoužívame podbeľ čerstvý, iba sušený, pretože pri sušení sa obsah škodlivín výrazne zmenšuje. Najlepšie užívanie podbeľa je v zmesiach, kde jeho obsah neprevyšuje 15%. Samostatne nepodávame malým deťom, tehotným a kojacim ženám.

Recepty

Vynikajúci spazmolytický čaj: 4 diely kvetu nechtíka, 2 diely vňate pyšteka obyčajného, 2 diely vňate repíka, 1 diel tymiánu, 1 diel listu podbeľa.

Na upokojenie kašľa, zahlienenie, chrapot: 10 g listov a kvetov dáme do O,25 l studenej vody, necháme krátko prejsť varom, 10 min vylúhujeme. Precedíme, osladíme medom. Môžeme použiť aj prášok zo suchých podbeľových listov. Užívame na špičku noža 1 – 2 x denne.

Druhá varianta čaju proti kašľu: rovnaké diely podbeľa, divozelu, lipy a tymiánu. Jednu polievkovú lyžicu mesi zalejeme 150 ml vriacej vody, necháme lúhovať 10 min, precedíme. Pijeme 3 – 4 x denne.

Pri neuralgiách sa doporučuje obklad z listov: čerstvé listy podrvíme, aby pustili šťavu, navrstvíme ich na boľavé miesto, obalíme plátnom a necháme ½ hodiny pôsobiť. Opakujeme niekoľkokrát denne. Listy môžeme aj nahriať nad horúcou parou.

Pri pásovom opare hrsť čerstvých listov na krátko ponoríme do vody, necháme odkvapkať a prikladáme na opar.

Na bylinkových kurzoch spoznáme liečivé bylinky, naučíme sa abecedu bylinkára a tajnú reč rastlín. Vstúpte s nami do sveta byliniek!

1,715 views0 comments

Recent Posts

See All

Comentarios


bottom of page