° Zoznámime s bylinkou, ktorú ideme zbierať, naštudujeme si jej poznávacie znaky, ale tiež nároky na zber, sušenie a skladovanie.
° Snažíme sa nezbierať viac druhov naraz, môže dôjsť k zámenám.
° Pri zbere sa nezdržujeme triedením odpadu a mechanických nečistôt. Doma to zvládneme lepšie a nestratíme tak vzácny čas vhodný na zber.
° Pamätajme na ekológiu a zachovanie druhov rastlín. Nechajme vždy na stanovišti niekoľko jedincov.
° Rastliny nezbierame počas dažďa alebo bezprostredne po ňom.
° Rastliny nezbierame do igelitových vrecúšok. Niektoré byliny môžeme znehodnotiť už za jednu hodinu po odtrhnutí. Najväčšie nebezpečenstvo hrozí počas teplých dní a po daždi.
° Nezbierame rastliny z chemicky ošetrovaných plôch.
° Nezbierame v blízkosti tovární, skládok odpadov, komunikácií a pod.
° Venujme pozornosť preprave nazbieraných bylín. Najvhodnejšie sú košíky, riedke vzdušné tkaniny, nie však z umelých hmôt.
° Myslime na to, že väčšina bylín má špecifické požiadavky na dobu zberu – skoro ráno, v presne stanovené hodiny, popoludní a pod.
° Dôležité je aj miesto, kde zbierame. Podľa miesta výskytu sa menia aj obsahové látky v rastlinách. Rozlišujeme slnečné stanovištia, polotieň a tieň.
° Mali by sme dodržiavať doby zberu aj počas roka. Korene a kôru zbierame na jar a na jeseň. Vňate zbierame počas kvetu. Niektoré byliny sa zbierajú pred rozkvitnutím, pretože trhané v plnom kvete „dozrievajú“ a tým sa droga znehodnotí /zlatobyľ/.
° Ak zbierame z pestovaných trvaliek korene už po roku, aby sme neblokovali poľnohospodársku pôdu, musíme počítať s menším výnosom. Korene voľne rastúcich trvaliek zbierame v druhom alebo až v treťom roku.
° Cibuľky zbierame vždy až po odkvitnutí rastliny, najlepšie keď nadzemná časť trochu zvädne. Hľuzy zbierame počas kvitnutia rastliny, ale skoro ráno alebo večer.
° Listy môžeme zbierať počas celej vegetačnej doby, všeobecne platí, že jesenný zber je menej hodnotný než zber jarný, ale neplatí to absolútne.
°Ak pri zbere koreňov nemôžeme dodržať jarné a jesenné pravidlo, zbierajme korene pri maximálnom úbytku mesiaca, keď sa dá, v noci.
° Kôru olupujme na jar pred rašením alebo na jeseň po opadnutí listov. Vyberáme vždy mladšie jedince, na starších jedincoch olupujeme hrubšie konáre.
° Kvety zbierame na začiatku rozvitia, plody a semená až po ich dozretí. Často sa plody a semená nechávajú dozrieť uložené v suchom a teplom prostredí, hlavne ak nemáme istotu, že dozrejú vonku /ostropestrec mariánsky/. Pri zbere nadzemných častí potupujme obozretne, aby sme nevytrhli aj jemné korienky /rosnatka okrúhlolistá, zemežlč menšia/. Byliny s tuhými lodyhami radšej netrháme, ale potrebnú časť odrežeme alebo odstrihneme. Ak je lodyha zdrevnatelá, zbierame dužinatú časť nad ňou.
° Korene a výhonky len zbežne očistíme, doma ich umyjeme studenou vodou. Korene sušíme vcelku, alebo ich rozpolíme. Cibule neumývame.
° Listy zbierame aj s rapíkom, stopkou.
° Nezbierame rastliny nahnité, poškodené, plesnivé, farebne zmenené, napadnuté škodcami.
Liečivé byliny po ich usušení nazývame drogou.
Na bylinkových kurzoch sa to prakticky naučíme :)
Commentaires