Kalísia voňavá (Callisia fragrans) je medicinálna rastlina so všestranným využitím. Jej názov znamená "voňavá krása" (v gréčtine "kallos"- krása). Viac ako jej vonkajší výzor nás však zaujímajú jej neuveriteľné liečivé vlastnosti.
Má výrazné antibiotické, imunostimulačné, antibakteriálne, antivirotické, protizápalové a antimykotické účinky. Je to antireumatikum a kardiotonikum. Jej využitie je skutočne všestranné.
Použitie kalísie
Posilňuje imunitu
Má detoxikačné účinky
Zaberá na alergie, autoimunitné ochorenia, ochorenia pohybovej sústavy
Užíva sa preventívne v liečbe akútnych a chronických ochorení
Harmonizuje tráviacu sústavu – lieči žalúdočné a dvanástorníkové vredy, a ochorenia sleziny
Lieči dýchacie orgány – bolesti v krku, angíny ale aj bronchitídu, chrípku a astmu
Hojí rany, popáleniny, ekzémy, bércove vredy
Lieči zápaly močového mechúra
Užíva sa v prípade myómov a cýst
Pred použitím kalísie môžeme postupovať tzv. Filatovovou metódou: listy i výhony zabalíme do alobalu, uložíme na 14 dní do chladničky. Rastlina začne vylučovať biogénne stimulátory, mimoriadne účinné látky.
Čaj: Dva asi 10 cm dlhé listy nakrájame na menšie kúsky, zalejeme 500 ml studenej vody, povaríme asi 5 minút, necháme odstáť 15 minút. Toto je množstvo čaju na dve dávky, pijeme medzi jedlami.
Za čerstva: Čerstvé listy prikladáme na ranu, na vredy v nose, hemeroidy, ušné infekcie.
Listy môžeme prikladať celé, alebo ich podrvíme, alebo rozmixujeme.
Listy môžeme pridávať do jedál, do šalátov, polievok.
Tinktúra: tinktúru pripravujeme z bočných výhonkov: výhony necháme v chladničke zabalené v alobale na 7 dní. Potom ich podrvíme, zalejeme lúhovadlom. Na pol litra najlepšie 50 % alkoholu potrebujeme dva výhony. Každý výhonok by mal mať aspoň 9 kolienok.
Lákajú ťa liečivé rastliny? Na septembrovom kurze vo Vyhniach môžeš zažiť zber byliniek v krásnom prostredí priamo so mnou! Je to tvoja posledná šanca tohto roku!
Comments