Adaptogény – posilňovače imunity

Updated: May 20, 2023

Adaptogény sú rastliny, ktoré pomáhajú telu adaptovať sa na stresové situácie, udržiavať rovnováhu a normálny chod organizmu. Sú mimoriadne dôležité pri udržiavaní odolnosti organizmu voči vonkajším nepriaznivým vplyvom, prispievajú k adekvátnej odozve organizmu pri akútnom a chronickom strese. Sú výnimočné tým, že dokážu zabezpečiť rovnováhu hormónov, normalizovať funkcie imunity, udržiavať homeostázu.

Rastliny, ktoré považujeme za adaptogény sa museli prispôsobiť nepriaznivému prostrediu, v ktorom žili: vo vysokých nadmorských výškach, v suchej klíme, veternom prostredí, v nevýživných a skalnatých územiach a pod. Vyvinuli v sebe také látky, ktoré im samým pomáhali zvládať tento stres, tieto ťažké životné podmienky. Adaptogén je posilňujúca rastlina, ktorá bez ohľadu na charakter nerovnováhy vracia telo do rovnovážneho stavu. Spája v sebe tonické a vyvažujúce vlastnosti.

Arónia

Majú schopnosť fungovať „obojsmerne“. Táto ich schopnosť nebola vedou dodnes vysvetlená. V prípade potreby stimulujú, povzbudzujú, alebo naopak tlmia, upokojujú. Na orgány pôsobia ako širokospektrálne amfoteriká (skupina rastlín, ktoré poskytujú výživu určitému orgánu), majú teda účinok nie na jeden orgán, ale na celú

telesnú sústavu. Nebudeme ich teda aplikovať na špecifické ochorenia – na srdce, na pľúca, slezinu, pretože regulujú nielen celé systémy, ale celý organizmus. Regulujú imunitný systém, aby zabránili vzniku ochorenia pod vplyvom stresového činiteľa. Majú teda amfoterný účinok na hyperaktivitu centrálnej cervovej sústavy ale aj na hypoaktivitu CNS, imunitu, endokrinný systém,.. Chránia zdroje energie tela pred vyčerpaním, teda pri strese a únave pôsobia ako toniká. Spomaľujú proces starnutia.

Bazalka

Zoznam najznámejších adaptogénov

Bazalka posvätna (pravá) Ocimum sanctum, O.basilicum (vňať)

Eleuterokok ostnitý – Eleutherococcus senticosus