top of page

Pľúcnik lekársky- prvá pomoc pre dýchacie cesty

Pľúcnik lekársky, (Pulmonaria officinalis), je bylina s bohatou históriou v tradičnej medicíne. Jeho jemné kvety a významné liečivé vlastnosti robia z tejto rastliny obľúbený prvok v záhradách. Pozrime sa na jeho liečivé účinky a duchovné posolstvo.


Doba zberu

Marec, apríl, máj


Zbierame

Vňať, bieloškvrnité prízemné lístky


Duchovné Posolstvo: Jeho modré kvety a listy nám pripomínajú dych, tok energie a spojenie so vzduchom. Pľúcnik je symbolom čistoty vzduchu a jeho jemná modrá farba nás spája s nebesiami a s duchovným svetom.


Liečivé Vlastnosti: Pľúcnik lekársky je známy svojimi liečivými vlastnosťami, najmä v oblasti respiračných problémov. Obsahuje látky, ktoré podporujú zdravie pľúc a dýchacieho systému, ako aj antioxidačné zlúčeniny chrániace organizmus pred oxidačným stresom. Jeho listy a korene sa tradične používajú pri príprave čajov, odvarov a tinktúr na liečbu kašľa, zápalových ochorení a ďalších respiračných ťažkostí.


pľúcnik lekársky, bylinky, bylinkový kurz

Protizápalové účinky: Pľúcnik obsahuje zložky, ktoré majú protizápalové vlastnosti, čo znamená, že môže byť užitočný pri zmierňovaní zápalových stavov v tele. Tieto účinky môžu byť prospešné pri liečbe podráždených dýchacích ciest, zápalu hrdla a iných zápalových ochorení.

Expektorantné vlastnosti: Pľúcnik má tiež schopnosť uľahčiť vykašliavanie, čo znamená, že pomáha uvoľňovať hlieny a toxíny z pľúc a dýchacích ciest. Tento účinok môže byť prospešný pri liečbe kašľa a iných respiračných problémov.

Antioxidačné vlastnosti: Pľúcnik obsahuje antioxidanty, ktoré pomáhajú chrániť bunky pred poškodením voľnými radikálmi. Antioxidanty môžu pomôcť posilniť imunitný systém a chrániť telo pred rôznymi ochoreniami a patológiami.

Podpora dýchacieho systému: Pľúcnik má tradične dlhú históriu použitia pri liečbe dýchacích problémov, ako je astma, bronchitída a iné ochorenia pľúc. Jeho expektorantné účinky môžu pomôcť uvoľniť hlieny a uľahčiť dýchanie.

Podpora imunitného systému: Niektoré zložky obsiahnuté v pľúcniku môžu posilňovať imunitný systém a pomáhať telu bojovať proti infekciám a ochoreniam. Tento účinok môže byť prospešný najmä počas období zvýšeného rizika ochorení, ako sú chrípka a prechladnutie.

Podpora tráviaceho systému: v tradičnej medicíne sa používa na podporu tráviaceho systému a zlepšenie trávenia. Môže pomôcť zmierniť zažívacie problémy, ako sú nadúvanie, plynatosť a nevoľnosť.


Spôsob použitia:


  1. Nálevy: Kvety pľúcnika možno usušiť a použiť na prípravu nálevov. Ak máme čerstvý pľúcnik, môžeme použiť aj ten. 50 g pľúcnika, 40 g tužobník brestový, 30 g rimbaba obyčajná, 20 g slez maurský. 1 PL zmesi zalejeme 200 ml prevarenej vody, lúhujeme 10 min, precedíme. Čaj pijeme 2krát denne. Tento čaj je skvelý na zápal priedušiek, kasšeľ.

  2. Tinktúry: Pľúcnik sa tiež dá použiť na prípravu tinktúr. Na prípravu tinktúry z pľúcnika, jeho listy a kvety vložíme do čistej, vysterilizovanej nádoby. Naplníme nimi 3/4 nádoby. Zalejeme alkoholom (40% vodka), tak aby ňou boli bylinky pokryté. Lúhujeme 2 týždne na tmavom a chladnom mieste. Precedíme cez plátno alebo sitko do zásobnej fľaše. Podávame 1 čl 2krát denne. Táto tinktúra takisto lieči dýchacie cesty, harmonizuje energiu pľúc, lieči kašeľ.

  3. Víno: Áno, pľúcnik môžeme zaliať aj bielym vínom! Vytvoríme si takto liečivo, ktoré bolo používané už za čias Stredoveku. Pľúcnik (kvety) vložíme do sklenenej, vysterilizovanej nádoby, naplníme nimi 3/4 nádoby. Kvety zalejeme bielym vínkom, tak aby ním boli pokryté. Lúhujeme 3 dni na tmavom mieste. Precedíme cez plátno alebo sitko do zásobných fliaš. Užívame kalíštek večer.

Jeho využitie na liečbu dýchacích problémov využijeme hlavne v období jesene a zimy. Preto si ho túto sezónu nezabudni nazbierať a nasušiť :)


Iveta a Aurélia149 views0 comments

Recent Posts

See All

Comentarios


bottom of page